Wednesday, December 01, 2004

NEWS LETTER OF BAM 13

بنی آدم اعضای یکدیگرندخبرنامه دفتر هماهنگی اجتماعات محلی شهرستان بم
شماره 13، چهارشنبه 11 آذر ماه 1383


مشارکت شهروندان در اجتماعات محلی و محله ای

(فرصت ها و چالش ها)


سخن مدیر مسئول

کمتر دستگاه اداری و اجرایی است، که در مناطق آسیب دیده از زلزله بم مشارکت شهروندان را از اولویت های برنامه های کاری خود اعلام نکرده باشد. اما تجربه نزدیک به یک سال اخیر در این مناطق کمتر نشانی از مفهوم مشارکت امروزی را گواهی می کند. به ویژه وقتی که با دقت ابعاد مشارکت را در عرصه های برنامه ریزی، مدیریت، اجرا، ارزیابی و تقسیم منابع و منافع جستجو کنیم.
شواهد و مثال های این ادعا را خوانندگان در خبرنامه های شماره های 4، 7، 8، 11 و 12 دنبال کرده و یا خواهند کرد. آنچه در این شماره به آن پرداخته می شود دلایل مسئله و راه حل های آن در شرایط حاضر است.
کشور ما در چهل سال اخیر با درآمدهای حاصل از فروش نفت اداره و مدیریت شده است. و دسترسی به این درآمد عظیم توسط دولت این امکان را فراهم کرده است که برنامه ریزی از بالا به پایین و در مرکز انجام شود. و برای به اجرا درآوردن این برنامه ها، ادارات گوناگون تشکیل شود. این امر از یک طرف امکان هزینه کردن درآمدهای نفتی را آسان ساخته است. اما از طرف دیگر باعث گرفتاری شهروندان در ادارات گوناگون و بعضاً موازی، شده است. اداراتی که هر کدام مقررات خاص خود را دارند و اسناد و مدارک خاصی را تقاضا می کنند . این موارد معمولاً در فرهنگ شهروندی به کاغذ بازی و پشت هم اندازی تعبیر می شود.
این امر به ویژه در زمان هایی که وضعیت حاد و دشوار می شود (مثلاً پس از یک حادثه طبیعی مانند زلزله) به دلیل شدت و گستره مشکلات آشکارتر می شود.
تجربه بم، به خوبی نتایج برنامه ریزی از بالا به پایین، مرکزگرا و بدون حضور شهروندان را نشان داد، که نمودهای آن را در اردوگاههای بدمکان یابی شده و فاقد حداقل امکانات (فاضلاب) و اجرای مسکن روستایی بدون توجه به شرایط محیطی و اجتماعی و غیرقابل الگوبرداری توسط مردم و با دانش محلی، و گسترش دادن این الگو با تمهیدات گوناگون حتی در مناطق شهری، می توان مشاهده نمود.
به نظر می رسد این روش رفته رفته حتی در جایگزین کردن نیروی انسانی از دست رفته نیز خود را نشان می دهد. مواردی اعلام می شود که افراد متخصص بومی در شرایط مساوی اولویت نمی یابند و کسی هم پاسخگوی آنان نیست.
مجموعه این شرایط و قبل از وقوع یک بحران اجتماعی، اهمیت تعریف و اجرای ساز و کار مشارکت شهروندان را بیش از پیش آشکار می سازد.
تجربه کشورهای گوناگون بخصوص ژاپن که توسط مرکز مطالعات منطقه ای سازمان ملل (UNCRD) تدوین و منتشر شده است. الگوی مدیریت بحران بر پایه اجتماعات محلی (CBDM) را پیشنهاد کرده است. بخشی از این الگو در اجتماعات محله ای (شورایاری) در مناطق آسیب دیده از زلزله با حمایت شورای اسلامی شهر بم و شورای اجتماعی استان در حال اجرا است. اما بخش مهم تر آن که پاسخگوی مسائل بالا است برپایی «اجتماعات محلی» (افراد با ویژگی های مشترک) است که در شرایط حاضر در بم بتوانند در تعامل با یکدیگر رنج خود را کاهش و سطح دانش و توانایی خود را بهبود دهند و از امکانات موجود که در میان دستگاه های بخشی دولت و سازمان ها و نهادهای غیردولتی و بین المللی پراکنده شده است به شکل منسجم استفاده کند.
به عنوان مثال به بعضی از عناوین اجتماعات محلی مناطق آسیب دیده در زلزله اشاره می شود:
- زنان سرپرست خانوار
- کودکانی که پدر و مادر خود را از دست داده اند.
- سالمندانی که نزدیکان خود را از دست داده اند.
- جوانان آماده ورود به بازار کار
- استادکاران و بناهای محلی
- مغازه داران و کسبه ای که به هر شکل فعال بوده و فاقد جواز کسب رسمی بوده اند.
- متخصصین آماده ورود به بازار کار
این فهرست می تواند بسیار طولانی تر از این شود سامان دهی این گروهها، شامل: شناسایی، ثبت نام، نیازسنجی، طراحی و اجرای برنامه های تواناسازی برای آنان و با مشارکت خودشان، همانند سایر مناطق جهان توسط نهاد شورای شهر و بازوی اجرایی آن شهرداری امکان پذیر است و در مقابل دستگاههای بخشی متعدد و مرتبط با موضوع مانند: بهزیستی، کمیته امداد، سازمان ملی جوانان، بنیاد مسکن، کمیته امور صنفی، اداره کار و امور اجتماعی و ... می توانند توسط نهاد مذکور شهرداری و دفتر هماهنگی اجتماعات محلی به عنوان بازوی اجرایی (که درشماره 3 خبرنامه معرفی شده است) هماهنگ شوند.
برای آنکه شهروندان هماهنگ و با برنامه و در قالبی نهادینه وارد عرصه بازسازی شهر بم شوند و دستگاه های گوناگون که پراکنده و مراکزگرا عمل می کنند بیش از این ثروت ملی را در کارهای موازی و یا کم بازده و بعضاً بیهوده بر باد ندهند و شهروندان را به حاشیه نرانند پیشنهاد می شود با کمکی که شوراهای اسلامی کلان شهرها در اختیار شورای شهر بم قرار خواهند داد امر مشارکت شهروندان متناسب با تجربیات جهانی در قالب اجتماعات محلی نهادسازی شود، باشد که نتایج اجرای آن برای تمامی شهرهای کشورمان قابل استفاده باشد، و نظام هماهنگ مدیریت شهری برای اولین بار در بم طراحی و به اجرا درآید.

مصاحبه با یکی از مهندسین ستاد آذربایجان غربی

- لطفاً خودتان را معرفی کنید و سوابق کاری خود را بیان فرمایید و چه نوع مسئولیتی دارید؟
مجید ایزدی ناظر ناظم مهندسی ستاد آذربایجان غربی، سوابق کاری اینجانب، محاسب، ناظر مجتمع های انبوه سازی فرهنگیان کرمان فاز5 و6 ، محاسب و ناظر مجتمع انبوه سازی فدک در کرمان و پروژه های متفرقة دیگر.
- تاکنون چند پروانه ساختمانی صادر کرده اید، چند تا از آنها 85 متری و چند تا از آنها بیش از 85 متر می باشد؟
تعداد پروانه های صادر شده 149 عدد تا تاریخ 28/8/83 می باشد که تعداد 113 عدد از آنها 85 متری می باشد.
- چرا ستادها قیمت مصالح و قیمت ساخت خانه ها را در اختیار مردم قرار نمی دهند تا مردم با این پول هایی که از طرف دولت دریافت می کنند بتوانند برای آنها بهتر برنامه ریزی نمایند.
نه تنها ستادها بلکه هیچ فردی نمی تواند قیمت دقیقی از مصالح یا ساخت خانه را تخمین بزند. با توجه به نوسانی که هر روز در بازار وجود دارد تخمین قیمت ها امکان پذیر نیست.
- آواربرداری منازلی که تا به حال اقدام به آواربرداری نکرده اند چگونه انجام می گیرد. آیا درست است که هر ماشینی ساعتی 8 هزارتومان می گیرد؟
هیچ گونه وجهی بابت آواربرداری از مردم اخذ نمی گردد. البته باید بین آواربرداری و گودبرداری تفاوت قائل شد. از آنجا که جهت ساخت و ساز بعضی واحدها به علت نامرغوب بودن خاک بستر ساختمان نیاز به خاکبرداری از کل زمین می باشد، هزینه این خاکبرداری از آنجا که جز هزینه های ساخت مسکن محسوب می شود از مبلغ وام متقاضی کسر می گردد.
- بعضی از شهروندان می گویند تا ما بخواهیم پروانه ساختمانی بگیریم 3 ماه طول می کشد دلیل کندی کار چیست؟
زمانی که صرف تشکیل پرونده در ستاد و اخذ پروانه از شهرداری می گردد. بیش از چند روز نیست . بیشترین مدت زمان مربوط به طراحی نقشه است. از آنجا که مهندسین مشاور باید برای هر زمین نقشه ای طراحی نموده و بعد محاسبات آن را انجام گرفته و به تأیید مراجع ذیربط برسد طبیعی است که با توجه به حجم بسیار بالایی نقشه ها و محاسبات. این امر به سادگی امکان پذیر نیست. در حالت معمولی نیز معمولاً نقشه ای را که دفاتر ساختمانی به یک متقاضی تحویل می دهند کمتر از یک ماه نیست تا چه برسد به این که صدها متقاضی خواهان نقشه و اخذ تأییدیه باشند. این مدت زمان واقعاً کمترین مدت زمان ممکن می باشد.
- چه مشکلاتی با شهروندان دارید و از آنها چه تقاضایی دارید؟
هم اکنون همکاری شهروندان عزیز بمی، یا ناظرین بسیار عالی است. خوشحالیم که سطح فرهنگ مردم بم این قدر بالاست که به مهندسین در مورد ساخت و ساز اعتماد می کنند. این اعتماد سبب شده که ما با پشتوانة بهتری به امر نظارت بر ساخت و ساز فنی و اصولی بپردازیم. البته موارد معدودی نیز وجود دارد که خصوصاً در مورد حصارکشی به خاطر کم شدن هزینه ها ممکن است بعضی اصول فنی به فراموش سپرده شود که امیدواریم این موارد نیز با درایت و فهم بالای مردم شریف بم برطرف گردد.
- با توجه به این که بسیاری از مردم نگران سازه های 85 متری مخصوصاً ستون های آنها می باشند. نظر شما در این رابطه چیست؟
سازه 85 متری تیپ بنیاد مسکن، سازه ای است که محاسبات آن مورد تأیید تمام مراجع فنی می باشد وبا دستگاههایی که زلزله مصنوعی ایجاد می کند امتحان خود را پس داده است. ضعیف یا قوی بودن تیر یا ستون چیزی نیست که بتوان آن را تشخیص داد. بلکه محاسبه است که نشان می دهد در کدام قسمت ساختمان چه پروفیلی با چه شماره ای به کار رود. هنر مهندس ساختمان به این نیست که اسکلت یک ساختمان را با پروفیل های سنگین و پرهزینه و فونداسیون های حجیم که چیزی جز دور ریختن پول و هزینه نیست طرح نماید. هنر مهندس ساختمان این است که بتواند ساختمانی مقاوم با کمترین هزینه طراحی نماید. یعنی بداند پروفیلی را در کجای ساختمان با چه شماره ای بکار ببرد. سازه 85 متری تیپ بنیاد مسکن سازه ای است که این منظور را تأمین نموده است.
- نظر شما در مورد سقف های سبک که بسیاری از مردم متقاضی آن می باشند چیست؟
متأسفانه در ساخت و ساز های قبل اززلزله در بم به هیچ عنوان اصول فنی و مهندسی رعایت نگردیده بود و علت اصلی حجم بالای خسارات و تلفات به همین علت بود این زلزله اثرات مخربی بر روحیه و اساس امنیت بسیاری از مردم گذاشته است به گونه ای که بعد از زلزله تاکنون کمتر کسی از مردم بم حاضر است شبها در زیر سقف های سنگین بخوابد. هر چقدر همه به آنها اطمینان خاطر دهیم که سقف از لحاظ فنی مورد تأیید است. باز هم احساس آرامش و امنیت وجود ندارد. مخصوصاً پس لرزه هایی که مدام بم را تحت تأثیر خود قرار می دهند این موضوع را تشدید نموده است. البته جدا از این موضوع بسیاری از متقاضیان همه به خاطر مسائل دیگری از جمله نما و جلوه ساختمان و نیز هزینه ی بعدی ایزوگام و غیره خواستار سقف سبک می باشند که با توجه به سیاست جناب آقای سعیدی کیا در مورد احترام به خواسته های مردم امیدواریم این موضوع هرچه سریع تر انجام گیرد.

گزارشگران: اشرف جزینی و زینب جزینی

مصاحبه ها
مصاحبه با کارگرانی که از شهرهای دیگر آمده اند
(مهمانان جدید شهر بم)

- محل سکونت خانواده؟
تربت حیدریه
چند نفر با هم به شهر بم آمده اید: 5 نفر
- چه مدت است در شهر بم سکونت دارید: حدود هشت ماه است که در بم به این کار مشغول هستیم و یکی- دوماه چندروزی را نزد خانواده می رویم و یا توسط دوستان برایشان پول می فرستیم.
- دستمزدتان چه قدر می باشد؟
روزی 12 هزار تومان
- در چه ستادهایی کار می کنید؟ ستاد اصفهان، آذربایجان غربی
- محل سکونت شما در حال حاضر کجاست؟
چادری را در میدان امام حسین (ع) خیابان اقبال از یک شخص باگذشتی گرفتیم که آن شخص کلیه خانواده خود راد زلزله از دست داده.
- تغذیه خود را چگونه فراهم می کنید.
با مخارج شخصی

مسئله مستاجران

- لطفاً خودتان را معرفی نمایید.
علی ارمند مدت نه سال در بم سکونت داشته ام. قبلاً در میدان امام حسین منزل شاهنواز شیهکی مستاجر بوده ام و به مدت 4 سال در محله عربخانه منزل علی لطفعلی مستاجر بوده ام. به شغل کارگری اشتغال داشته ام.
- چه مدت در اردوگاه سکونت دارید.
مدت 5 ماه در این اردوگاه زندگی می کنم.
- جنابعالی دارای چند فرزند می باشید؟
یک پسر و یک دختر. پسرم سال چهارم دبستان می باشد و دخترم دوم دبستان. محل تحصیل بچه هایم مدرسه نجات الهی می باشد.
- بابت ثبت نام چقدر پرداخت گردید.
بابت بیمه ازهر نقر 1000 تومان مسئولین دریافت کرده اند. جمعاً 2000 تومان پرداخت کرده ام.
در این اردوگاه چه مشکلاتی دارید؟
فاقد حمام بهداشتی و فاقد دستشویی است. و ما برای حمام بچه هایمان باید به خیابان بیست ودو بهمن منزل یکی از آشنایان می رویم تا بچه ها را حمام کنیم.
- درخواستتان از مسئولین چیست؟
از مسئولین درخواستم این است ما مستاجرین را رها نکنند. به هر حال حق کارگری ما را بقیه ضایع می کنند.
گزارشگر: غلامرضا پیرامون

ساخت و ساز
- در مورد ساخت و ساز چه اقداماتی انجام داده اید؟
تشکیل پرونده داده ام کارشناسی هم شده اما هنوزپروانه نرسیده است.
- نقشه چندمتری انتخاب کرده اید؟
حدود 120 متر
در این راستا چه مشکلاتی داشته اید؟
مشکلات زیاد است کار ما را امروز و فردا می کنند هنوز 18 نفر برای بانک معرفی شده اند کارها به کندی پیش می رود انگار مسئولین گذشته بم را فراموش کرده اند اینکه چطور زندگی می کردند و الآن با چه سختی روزهارا می گذرانند باید مسئولین در کارشان سرعت عمل همراه با دقت زیاد داشته باشند که متأسفانه تا اینجا شاهد چنین چیزی نبودیم.
- ناراحتی شما فقط در مورد ساخت و ساز است یا ...؟
خیر در همه موارد بدون هماهنگی کار صورت گرفته مثلاً شما به دهبکری بروید می بینید کلی سرویس بهداشتی آنجا است اما بم خودمان متأسفانه هیچ.
مصاحبه کنندگان: فروزان و الهام رشیدی فرد
مصاحبه شونده: محمد پورطاهری (شهروند)
****
- برای چه کاری به ستاد مراجعه کرده اید؟
قبلاً برای ساخت اسکان دائم تشکیل پرونده داده ام آمده ام تا ببینم آیا پروانه ام رسیده است یا نه؟
- شما چطور به ستاد مراجعه می کنید یعنی هفته ای چند بار؟
به طور دائم مگر روزهایی که نرسم.
- نقشه چندمتری انتخاب کرده اید؟
85 متری همان نقشه ستاد.
- شما در انتخاب نقشه آزاد بوده اید چرا مساحتی بیشتر را از این انتخاب نکرده اید؟
بودجه ام بیشتر نمی کشید. در پرداخت همین وام هم مانده ام.
- تا اینجا چه مشکلاتی داشته اید؟
فعلاً مشکل خاصی ندارم فقط پروانه خانه خیلی دیر می رسد و ماهم نه وقت آن را داریم و نه توان آن را که هر روز به ستاد مراجعه کنیم.
- چه انتظاری از مسئولین دارید؟
اینکه پشتوانه ای محکم برای مردم باشند کارها را با سرعت و دقت بیشتری انجام دهند بومی را از غیربومی بشناسند.
مصاحبه کنندگان: فروزان و الهام رشیدی فرد
مصاحبه شونده: فاطمه صوفی آبادی

****
- لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
محمد مودتی
- چرا تاکنون ساخت و ساز نکرده اید؟
به دلیل بهانه گیری زیاد یک روز می آیند می گویند کانکس را جابجا کن در یک مرحله کانکسم را جابجا کردم و یک بار نقشه 110 متری می خواستم آمدند و گفتند این نقشه نمی خورد آیا کسی نیست که بیاید و دقیق بگوید چه بکنم بلاتکلیف مانده ام و پس از اینکه درگیری های زیاد با پروانه داشتم حالا که پروانه ساخته آمده می گویند باید جای این را یا آن را عوض بکنی آنقدر جابجا کردم که دیگر حاضر به ساخت و ساز نیستم. از مسؤین بنیاد مسکن آذربایجان غربی سئوال می کنم با اینکه زمین من 450 متر می باشد و هر ساخت و سازی را می توان انجام داد پس چرا مرا از بلاتکلیفی بیرون نمی آورند؟


گزارشی کوتاه از صحبت های مهندس صادقیان رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
(جلسة معارفه با مطبوعات و صدا و سیما)
- شرایط و موقعیت خاص برای نظام ما مهم است چون جهان می خواهد ببیند جمهوری اسلامی برای بم چه کار می کند و ساخت و ساز بم موضوع مهمی برای نظام است مردم جهان می خواهند ببینند که جمهوری اسلامی چگونه بازسازی شهری که قیمت ها داشته انجام داده است.
- بحث بازسازی بم موضوع بسیار مهمی برای ماست تا از زیر بار مسئولیت آن سربلند بیرون بیاییم. و برای نظام ما کارنامه ای در پیشگاه مردم جهان چه در ساخت و ساز بم و چه در آینده.
- هماهنگی در این شرایط اولویت اول را دارد و مطبوعات این رسالت را دارند و حداقل مبداء این ناهماهنگی نباشند.
- مصاحبه با یک فرد که همه چیز را نمی داند می تواند کل سازمان را به هم بزند و تنها مردم بم و شهر بم به خاطر مصاحبه ایی که صحت ندارد ضرر می کنند.
- در این جلسه آقای نعمتی از صدا و سیمای مرکز کرمان گفتند:
-اول اینکه ما زبان گویای مردم بم هستیم و ما فقط واقعیات را منعکس می کنیم.
- دوم اینکه پیشنهاد دارم که میان ستاد کل بازسازی و مطبوعات و صدا و سیما ارتباطی تنگاتنگ باشد.
- ما نمی خواهیم صدای مطبوعات را به سکوت تبدیل کنیم، همة ما جمع شدیم که هماهنگ حرکت کنیم و اگر با هم نباشیم انرژی دیگران را هدر داده ایم، ما در اینجا جمع شدیم تا با همدلی و هماهنگی به یک مقصد برسیم و اگر در یک مسیر قرار گیریم به هدف می رسیم. پیشنهاد من این است که مصاحبة شما با پاسخ ما نشر یا پخش شود. اگر به چیزی ایمان ندارید چرا نشر یا پخش می کنید در کل صحت خبرها را نشر کنید، ما همیشه به نقاط منفی نمره می دهیم نه نقاط مثبت. پیشنهاد من این است که خوب و بد را با هم بسنجیم. اگر در جای حق مردم یا مسئولی ضایع می شود باید به طرف مقابل گفت تا اصلاح شود تکلیف هم فردی است و هم اجتماعی. وظیفة هر فرد حق را به حق دار رساندن است.
- آقای دهقان خبرنگار صدا و سیمای مرکز کرمان چنین پیشنهاد دادند:
جلسه مطبوعاتی باید با بازدید از ساخت و سازها باشد و این بازدید می تواند با کل مطبوعات استان و شهرستان و خود صدا و سیما باشد.
- آقای مهندس صادقیان پیشنهاد آقای دهقان را پذیرفتند و گفتند: سرعت نباید فدای کیفیت شود و بالعکس. شهر بم یک شهر تاریخی بوده پس لازم بود هویت تاریخی آن حفظ شود پس باید مراحلی طی می شد:
گزارشگر: فرشته زنگی


عدم پرداخت مستمری زنان خود سرپرست
بعد از زلزله اکثر زنان خود سرپرست تحت پوشش اداره بهزیستی قرار گرفته اند. چرا از فروردین ماه 83 مستمری زنان مذکور به آنها داده نمی شود. آیا بسیاری از این زنان درآمدی غیر از مستمری بهزیستی دارند لطفاً این مسئله پیگیری شود.
گزارشگر : فرشته زنگی آبادی
** در مصاحبه ای که با مادری داشتم چنین گفت:
چند روز پیش دخترم را به اورژانس بیمارستان امام رساندم. بعد از معاینات دکتر داروهای تجویز شده را نوشت. به خاطر بدحالی دخترم دکتر داروهای دخترم را اورژانسی نوشت. نسخه را به داروخانه اورژانس بردم. اما آنها اول گفتند باید در نوبت بایستی. در صورتی که دختر من احتیاج به سرم داشت. آیا یک بیمار اورژانسی که تا مرگ فاصله ای ندارد با یک فرد که سرما خورده است فرقی ندارد.
بگذریم بعد از مدتی گفتم داروها. گفتند نسخه نیست. مجدداً به دکتر مراجعه کرده تا داروها را دوباره بنویسد. نمی توانستم چیزی بگویم چون دخترم در حال زجر کشیدن بود. پس به دکتر مراجعه کردم و مجدداً نسخه ای گرفتم. خدا رو شکر به خیر گذشت اما آیا این نحوه برخورد با مردم و یک بیمار اورژانسی است؟ شما بگویید با این وضعیت به سر مردم چه می آید.
گزارشگر: فرشته زنگی


اطلاعیه ها

** اولین مصلا بعد از زلزله در شهر بروات ساخته شد. مصلای مسجد جامع بروات به همت فرماندار محترم شهرستان بم و شرکت راشستان ساخته و در شب های قدر مورد استفاده مؤمنین قرار گرفت. این مصلا به مساحت 280 مترمربع که صدمترمربع آن تعهد فرمانداری و 180 مترمربع اهدایی و کمک شرکت راشستان است در محل مسجد جامع بروات ساخته شد.
گزارشگران: نشیبی – پورمند


** بدینوسیله اعلام می شود، افرادی که دارای دیپلم می باشند می توانند به اداره کار مراجعه نموده و از طریق اداره کار و امور اجتماعی جهت آموزش در رشته های مورد نظر خود به هنرستان فنی حرفه ای برای دوره کوتاه مدت و بلند مدت معرفی شوند.


در گفتگو با رضا خلوتی - مسئول و سرپرست اداره کارو امور اجتماعی

وضعیت خیابان 16 متری اقبال
- در خیابان اقبال هیچ سازمان غیردولتی فعالیت ندارد.
- خدمات شهری: در این خیابان دو نانوایی یکی سنگک و دیگری نان خانگی (ماشینی) عرضه می کنند و هیچ مورد خاصی در این نانوایی ها پیدا نمی شود و هر دو نانوایی بهداشت را رعایت می کنند و هم نان مرغوبی تحویل مشتریان می دهند.
- مخابرات و آب و برق در این محله: افرادی که خود خواستار وصل کردن تلفن ها در این محل بوده اند تلفن آنها توسط مخابرات وصل شده ولی در این خیابان هیچ کیوسک تلفنی برای اشخاصی که در منزل تلفن ندارند وجود ندارد که بتوانند از آن استفاده کنند وضعیت آب و برق هم در این محله نسبتاً خوب است. آب همیشه هست ولی در بعضی مواقع بوی بد کلر آب موجب می شود مردم نتوانند از آب استفاده کنند ولی برق همیشه هست.
- وضعیت زباله ها: هفته ای سه بار در این محل زباله جمع می گردد روزهای یکشنبه، سه شنبه، پنج شنبه.


مصاحبه با یکی از مربیان مهدکودک بهار
- لطفاً خودتان را معرفی کنید و سوابق کاری خود را بیان فرمایید.
فرشته فرامرزپور هستم 15سال سابقه کار در مکتب القرآن امور تربیتی دارم و حدود 5 سال در منزل شخصی خودم کلاس پیش دبستانی و قرآن داشتم و فعلاً هم در کانکس خودم چند بچه با سن های متفاوت دارم و به آنها آموزش می دهم.
- آمار دقیق بچه های زیر پوشش مهد کودک شما چند نفر است؟
21 نفر
- زمان تأسیس مهدکودک شما چند سال است؟
حدود چهار سال
- آیا از سازمان های غیردولتی کمکی دریافت می کنید؟
نه هیچگونه کمکی دریافت نکرده ام. فقط بعضی از سازمان ها در اختیار مهد لوازم التحریر قرار داده اند.
- در این مهد کودک، آیا تفکیک سنی بچه ها صورت گرفته است؟
نه امکان ندارد. چون کانکس نداریم و الان در حال حاضر از کانکس شخصی خودم استفاده می کنم و خانواده ام نیز در چادر زندگی می کنند.
- ماهیانه جقدر حقوقی دریافت می کنید؟
از ابتدای سال 83 هنوز ما یک ریال هم دریافت نگردیم (بهزیستی حقوق 3 ماه اول بعد اززلزله را پرداخت کرده است).
- آیا از بچه ها شهریه دریافت می شود؟
فعلاً خیر، هنوز پولی دریافت نکرده ام.
- سازمان بهزیستی چه امکاناتی در اختیار شما گذاشته است؟
تا به حال هیچ کمکی به من نکرده است.
- چه مشکلاتی در این راستا دارید؟
مشکلات زیادی دارم. از جمله اینکه کانکس ندارم و هیچگونه امکانات بازی برای بچه ها ندارم از جمله تاب و سرسره، هیچ امکان رفاهی برای بچه ها نیست و امکانات کمی که دارم خودم تهیه کرده ام.
- درخواست شما از مسئولین چیست؟
برای ما این امکانات را مهیا کنند. حقوق ما را به ما پرداخت نمایند. بنده با این مشکلاتی که دارم به کار خود علاقه دارم زیرا که بچه ها را دوست دارم و علاقه زیادی به آنها دارم. و این باعث شده با نداشتن هیچ امکاناتی باز هم دوست دارم در کنار بچه ها باشم.
گزارشگران: اشرف جزینی و زینب جزینی


مصاحبه با آقای کاووسی در ستاد تهران
(مشاور)
- الان هیچگونه کلاس توجیهی و یا کلاس های مشابه آن برای کارگران و بناهای بومی تشکیل نشده و تاکنون که حدود 3 الی 4 ماه از حضور مهندسین مشاوره در بم می گذرد نزدیک به 1300 نفر تشکیل پرونده داده اند که در نوع خود آمار خوبی است.
- بیشتر مشکلات مردم به تعداد زیاد افراد مراجعه کننده و مواجه شدن با کندی کار در ستاد و کاغذبازی خیلی زیاد در برمی گردد البته مشکلاتی چون کمبود پرسنل که جوابگو مراجعات نیست.
- حدود 15 درصد از مردم در ستاد تهران سازه 85 متری بنیاد را قبول و از آن استقبال کرده اند.
- تعداد زیادی از مردم با توجه به سلایق و پیشنهادات خود طرح هایی را آورده که یا مورد تأیید مشاور نبوده و یا اینکه مورد تأیید مشاور هماهنگ کننده نبوده است.
- مشاور پیشاهنگان آمایش تا به امروز 240 نقشه تایید شده از سوی مشاور هماهنگ کننده دارد که هیچکدام از مشاورین این تعداد نقشه تایید شده ندارند و همچنین حدود 80 نقشه این مشاور مورد تأیید سازمان نظام مهندسی قرار نگرفته است.
- مشاورین مثل همیشه فقط از مردم صبر بیشتر و تحمل در برابر دیرکرد نقشه ها را تقاضا دارند. ولی در مورد ستادها اطلاعات زیادی ندارم که چه چیزهایی و چه درخواستهایی از مردم دارند.
گزارشگر: مریم مظفرنیا


و اما از وقایع روز که فعلاً حصارکشی است

باید به همه بگویم یک جفت کفش آهنین بخرند و با اعصاب فولادین وارد شرکت شوند و هر چه گفتند صبر داشته باشند که لازمه اش صبر ایوب است. صاحب خانه شدن و خود را در حصار خانه دیدن فعلاً خیالی بیش نیست. من که نزدیک سه ماه است که دنبال پرونده ام هستم هنوز که هنوزه یک روز امضاء دارد، یک روز تاریخ ندارد، یک روز تاریخ دارد مهر ندارد، یک روز مهر دارد تاریخ ندارد و اگر همة این ها را داشته باشد استعلام ندارد. چه دردسر دهم اینقدر باید برویم که دیگر خسته شویم و بگوییم ما اصلاً نه خانه می خواهیم و نه حصار آن. و کاش زیر آوار ما هم رفته بودیم که دیگر این همه دردسر نمی کشیدیم. طی چند ماهی که من سرگردان پرونده هستم و از متقاضیان پرس و جو می کنم تعداد زیادی از مردم راضی نبوده اند و هر روز یک چیزی از ما می خواهند، ما واقعاً نمی دانیم چه کار کنیم و مشکلمان را به چه کسی بگوییم.
من وقتی به اداره جات مراجعه می کردم. خود ادارات نیز از این کارها خسته شدند و از اینکه مردم را هر روز سرگردان می بینند ناراحت هستند.
از مسئولین ستادها که مردم با آنها بیشتر سر و کار دارند خواهشمندیم به جلسات بیایند و جوابگوی مردم باشند. همة مردم ناراضی هستند. بیایید جواب مردم را بدهند و آنها را قانع کنند.
اشرف پورمند

مبلغ دو میلیون حصارکشی نامعلوم ماند بنیاد مسکن ها مبلغ سیصدهزارتومان پول نقد و مقداری مصالح در حدود سیصد تا پانصد هزار تومان می دهند ولی از بقیه دومیلیون خبری نیست.
قیمت مصالح هنوز بلاتکلیف است فاکتور بدون قیمت داده می شود.
تهیه نقشه و صدور پروانه بسیار کند است به حدی که 3 الی 4 ماه طول می کشد.
قیمت صدور پروانه از 100 متر به بالا مشخص نیست.
تفکیک دفترچه و صدور آن فراموش شد چنانچه صادر نمی شود اعلام شود.
جمعی از شهروندان بم.
برای دریافت شماره های نشریه به صورت فایلهای پی دی اف با ما تماس بگیرید

(این فایلها حاوی مطالب به همراه عکسها و نمودارها میباشد)
akhbarbam1382@yahoo.com
شهروندان و مشارکت
خبرنامه دفتر هماهنگی اجتماعات محلی شهرستان بم
مدیر مسئول و سردبیر:
دکتر سیامک زند رضوی، جامعه شناس و استادیار دانشگاه شهید باهنر کرمان
آدرس: بم، میدان امام، داخل محوطه شهرداری، روبروی ساختمان اصلی
شماره تماس: 09133414615
پست الکترونیک:
Srazavi @ mail.uk. ac.ir
آدرس خبرنامه در اینترنت:
http://akhbar-bam.blogspot.com
هزینه این شماره خبرنامه توسط سازمان جهانی بهداشت W.H.O تأمین شده است
This issue of the newsletter has been financed by W.H.O
چاپ: چاپخانه گلبهار


0 Comments:

Post a Comment

<< Home