Sunday, October 10, 2004

NEWS LETTER OF BAM 9

بنی آدم اعضای یکدیگرند

خبرنامه دفتر هماهنگی اجتماعات محلی شهرستان بم

شماره 9، چهارشنبه 15مهر ماه 1383
مدیر مسئول


آسیب دیده ترین
آسیب دیده ها

همچنان در صف آخر

سرما بی واسطه پس از گرما به سراغ مردمان کویر آمد، هنوز نگرانی مردم از گرما و کولر حل نشده بود که سرمای سوزناک بیابان، بیادمان آورد که بیش از 4000 خانوار در بم فاقد اسکان موقت هستند. و گرمای تابستان را در چادرهای امدادی که فقط مناسب چهار هفته اول پس از زلزله هستند گذرانده اند. سرما آمد و هنوز بسیاری (حدود 8000 خانوار) فاقد حمام و سرویس های مناسب بهداشتی هستند. در گشت و گذار شهر درمی یابی که فقیرترین مردم و آسیب دیده ترین آنها در زلزله همچنان از صف جا مانده اند. بسیاری که در بم حضور ندارند اسکان موقت دریافت کرده اند، تعدادی چند عدد اسکان در خانه هایشان قرار داده اند، همزمان اسکان های موقت بسیاری هنوز در اردوگاهها خالی مانده و خاک می خورند. اما کسی پاسخگوی این 4000 خانوار در آغاز فصل سرما نیست، چه مهلتی برای پایان برنامه اسکان موقت اعلام شده است؟
هفته ها، ماهها و فصل ها می گذرد، با کندی روند کار ناامیدی و افسردگی در مردم فزونی می گیرد. اگر زلزله یک فاجعه طبیعی است، مسئولان باید بخاطر می سپردند که بلایای بعد از آن هیچ طبیعی نخواهد بود.

زیره
به کرمان
بردن

به قول بعضی از ما بمی ها ضرب المثلی است که می گویند: «زیره به کرمان بردن»، آیا واقعاً در بم نخل خرما وجود نداشت که آقایان می روند نخل خرما با میلیون ها تومان سرمایه از جیرفت می آورند، آیا اگر به هر بمی می گفتند یک نخل خرما بیاور و در بهشت زهرا بکار، آیا نمی آوردند. چرا باید این پول ها را خرج این طور کارها کنیم، چرا از درخت نارنج که در بم فراوان است استفاده نکنیم که در فصل بهار بوی عطر آن همه جا را فرا می گیرد. این نخل ها که از اطراف به بم می آورند از نظر بهداشتی برای نخل های بم هم مفید نیست.

دبیرجلسه: شورایار هوشنگ هابیل زاده، خیابان 22 بهمن کوچه 12


مدیر مسئول و سردبیر محترم خبرنامه شهروندان و مشارکت
با سلام،
احتراماً در خصوص مصاحبه درج شده در نشریه شماره 8 صفحه 3 موارد ذیل را به منظور اصلاح به آگاهی می رساند:
الف) روابط عمومی ستاد کل بازسازی بم تاکنون با هیچ نشریه و فردی مصاحبه نداشته است.
ب) ذکر عنوان مهندس اشتباه است.
ج) نکاتی که در خصوص مطالب قابل توجه می باشد و بایستی تکمیل و اصلاح گردد عبارتند از:
1- کلیه مالکانی که نسبت به ساخت دائمی منازل خود اقدام می نمایند در انتخاب متراژ زیربنای ساخت و نقشه ساختمان خود آزادی کامل دارد و به هیچ عنوان محدودیتی از سوی مجریان بر آنها ایجاد نمی گردد، لذا مطلب زیربنای 60 متر و 85 متر کاملاً اشتباه است و مردم هر متراژی که توانایی ساخت داشته باشند می توانند بسازند.
2- وام بلاعوض اشتباه بوده و دولت برای ساخت واحدهای روستایی 5/1 میلیون تومان کمک بلاعوض وبرای ساخت واحدهای شهری 5/3 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می کند.
3- برای حصارکشی خانه ها و خانه باغها یک میلیون تومان به صورت کمک بلاعوض و یک میلیون تومان وام بانکی 15 ساله با کارمزد 5 درصد در نظر گرفته شده که با ارائه مجوز حصارکشی که توسط شهرداری صادر می گردد قابل دریافت است.
4- هزینه اقداماتی از قبیل آواربرداری، تهیه نقشه، صدور پروانه ساختمان (تا صدمترمربع زیربنا)، نظارت فنی بر ساخت و ساز و آزمایشگاههای کنترل کیفیت مصالح ساختمانی از طرف دولت بر عهده ستاد کل بازسازی و نوسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گرفته است.
5- با توجه به مراتب یاد شده، یعنی اختصاص وام و کمک بلاعوض و پرداخت هزینه های فوق و نیز آماده کردن بستر عملیات اجرایی ساخت و ساز به لحاظ تهیه طرح جامع و تفصیلی شهر، استقرار مهندسین مشاور مقاوم سازی و مهندسین مشاور طراح نقشه و ایجاد کارگاههای تولید مصالح ساختمانی جهت جلوگیری از افزایش نرخ مصالح ساختمانی و تولید مصالح با کیفیت مناسب و نیز استقرار آزمایشگاههای کنترل کیفیت مصالح ساختمانی در کلیه ستادهای معین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مستقر در مناطق شهری و روستایی و بسیاری اقدامات دیگر دولت نظام مقدس جمهوری اسلامی با فراهم کردن موارد فوق ترتیبی اتخاذ نموده تا مردم را برای ساخت و ساز توانمند نماید. بنابراین تلاش و کوشش مسئولان اجرایی در راستای هدایت و حمایت و توانمندسازی مردم است و در حقیقت مردم نقش تعیین کننده ای در ساخت و ساز بم دارند و مجریان اصلی بازسازی بم هستند.
غلامحسین محمودی
جانشین رئیس ستاد کل بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانمصاحبه با آقای صارمی معاون ستاد بنیاد مسکن آذربایجان غربی

* فعالیت های که شما در دست اجرا داده اید چیست؟
1 - آواربرداری منازلی که تا به حال اقدام به آواربرداری نکرده بودند و آواربرداری معابر2- معرفی متقاضیان به مشاور، شهرداری و بانک 3- توزیع مصالح 4- ساخت و ساز واحدهای 85 متری اسکان دائم
* انتظارات شما از شهروندان چیست؟
همکاری، احساس مسئولیت در قبال کارهای مربوط به ساختمان خویش، همکاری تنگاتنگ در تمام زمینه های مرتبط به ساخت و ساز
* به نظر شما چه مشکلاتی می تواند توسط شهروندان قبل از مراجعه به ستاد حل و فصل شود؟
ستادهای معین بنیاد مسکن بازوی اجرایی در ساخت و ساز هستند مردم می توانند قبل از مراجعه از طرف مراجع ذیصلاح روند بازسازی و ساخت و ساز را در تمامی موارد جویا و با اطلاعات درست و کامل مراجعه فرمایند.
* چگونه می توان ناهماهنگی میان ستادها را کاهش داد؟
ستادهای معین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هیچگونه ناهماهنگی با هم ندارند.
* در مورد حصار خانه ها چه اقدامی صورت گرفته است؟
فعلاً بنا به اعلام ستاد کل یک میلیون بلاعوض حصارها با ضمانت 5/1 میلیون تومان سفته بانکی، مصالح ساختمانی در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.
* در مورد اسکان های موقت برای خانواده های 6 نفره به بالا، آیا به شما ابلاغی رسیده است؟
اسکان های موقت و تمامی موارد در آن زمینه به عهده ارگان دیگری می باشد و ستادهای معین دخیل نیستند و هیچگونه ابلاغی هم نرسیده و نخواهد رسید.
* چگونه می توان شایعاتی که بین مردم در مورد ساخت و ساز است حل و فصل نمود؟
با اعتمادسازی مردم و مسئولین
* به نظر شما آیا بهتر نیست که ساخت و ساز را به خود مردم واگذار نمود البته با نظارت ستادها؟
خیلی بهتر است در حال حاضر هم همینطور است. اگر مردم خودشان ساخت و ساز کنند ستادها خوشحال تر خواهند بود. ولی به شرطی که ساخت و ساز اصولی انجام شود.
* آیا شما در مورد تسهیلات بانکی و بلاعوض آگاهی کامل به متقاضیان داده اید؟
هرکس که خواسته است بله و بعضاً در تابلو اعلانات و پانل اداره نیز مطالبی به اطلاع عموم مردم می رسانیم.
* آیا مردم مقدار پول هایی که برای ساخت واحد مسکونی از طرف دولت پرداخت می شود را می دانند و آن را با خواسته و واقعیت ها مطابقت می کنند یا خیر؟ستادها در این زمینه چه اقداماتی کرده اند؟
سئوال خیلی اساسی است. از طرف ستادها و مراجع ذیصلاح و مسئول در این زمینه اطلاعات کامل و قابل درک عموم در اختیار شهروندان گذاشته می شود که در تمامی مراحل ساخت و ساز مردم با کمبود بودجه مواجه نباشد و در نهایت با همان اعتبارات محدود بتوانند سرپناهی برای خود و فرزندانشان داشته باشند و بدون فکر و بدون احتساب اعتبارات موجود، زیر بنای بیشتر از حد معمول را انتخاب نکنند که در آخر سر نه سقفی برای ساختمان باشد و نه پولی برای ادامه کار....
مصاحبه با یکی از پیمانکاران شهرستان بم

* لطفاً خودتان را معرفی کنید.
من ناصر جزینی زاده پیمانکار هستم.
* چه فعالیت هایی در ستادهای معین داشته اید؟
در اوایل چندین دستگاه از خانه های پیش ساخته تحویل ستاد خراسان دادم. و در حال حاضر در ستاد معین بوشهر و خراسان همکاری و فعالیت دارم.
* پیشنهاد شما چیست؟
پیشنهاد خاصی ندارم ولی در این زمینه مشکلاتی وجود دارد. برای یک بتون ریزی به شرکت ها بین 400-350 هزار تومان می دهند به پیمان کاران بمی که مدرک ندارند 160 هزار تومان می دهند و در ضمن اکثر ستادهای معین در این زمینه پارتی بازی می کنند.
* چه مشکلاتی در زمینة کاری خود دارید؟
مشکل اصلی من این است که کارت پیمانکاری ندارم ولی در این زمینه تخصص کاری خوبی دارم و دوستان من نیز همین مشکل را دارند.
* آیا از کار خود راضی هستید؟
خیر زیرا به علت نداشتن کارت پیمانکاری، که البته مردم بم بنده را به عنوان یک پیمانکار می شناسند ولی در ستادهای معین که به من کار می دهند باید زیرنظر پیمانکار یا یک شرکت باشم.
* پیشنهادات شما برای مسئولین چیست؟
یکی اینکه یک زمان و مکان مشخصی را انتخاب کنند (مثلاً روز جمعه بعد از نماز) مسئولین ستادها مشکلات مردم را در این زمینه بررسی کنند. همچنین آموزش مهارتها به جوانان بیکار بم و در این زمینه همچنین آموزش پیمانکارانی که هنوز کارت پیمانکاری دریافت نکرده اند و دادن کارت پیمانکاری به آنها.

مصاحبه با یکی از دانشجویان شهرستان بم

- لطفاً خودتان را معرفی نمایید.
م.ج دانشجو هستم.
- آیا در زمینه تحصیل خود مشکلاتی دارید؟
بله من در خرج و هزینه دانشگاه مشکل زیادی دارم از جمله ایاب و ذهاب و کرایه خانه.
- آیا مشکلات عمده دیگری در زمینه تحصیلات دارید؟
بله در خانواده ما سه تا دانشجوی دانشگاه آزاد می باشد که مثلاً شهریه من 250 هزار تومان و شهریه برادرم 350 هزار تومان و شهریه خواهرم 200 هزار تومان شده واقعاً خانواده ام جوابگوی این هزینه های هنگفت نمی باشد.
- آیا شما مشکلات خود را با مسئولین دانشگاه مطرح کردید؟
بله من مشکل خودم را به یکی از مسئولین دانشگاه آزاد مطرح کردم ولی جواب درستی به ما ندادند گفتند این مشکل خصوصی خودتان است.
- آیا دانشگاه هیچگونه اقدامی در زمینه مشکلات شما انجام داده است؟
خیر در مورد شهریه به ما تخفیف نداد حتی ما راضی شدیم که آن را قسط بندی کند ولی حتی حاضر به قسط بندی آن نیز نشد.

مصاحبه با یکی از بچه ها که والدینش را از دست داده است

- لطفاً خودتان را معرفی نمایید.
من الهام جعفری فر هستم که در اثر زلزله تمام اعضای خانواده ام را از دست داده ام و الان هم در منزل دایی ام زندگی می کنم.
- آیا در زمینه تحصیل خود مشکل دارید؟
بله مشکل دارم . مکان درس خواندن برایم خیلی کوچک است. یک کانتینر داریم با 12 نفر که باید یک جا زندگی کنیم.
- چه انتظاراتی از مسئولین دارید؟
از مسئولین خواهشمندم که دفترچه مرحله دوم را صادر کنند و بیشتر دقت نمایند که دفترچه برای غیربومی ها صادر نشود. در عوض برای بچه های بی سرپرست دفترچه صادر نمایند.
- در زمینه دریافت دفترچه هلال احمر به چه مکانهایی مراجعه کرده اید؟
چندین بار به فرمانداری مراجعه کردم که جواب قانع کننده ای نگرفتم . نیز مرا به اداره ثبت احوال معرفی کردند که مدارکی مانند فوت نامه ، کارت آب و برق را دریافت کردند ولی در این زمینه اقدامات خاصی انجام نگرفت.
- مشکل اصلی شما چیست؟
مشکل اصلی بیشتر کمبود مکان ، که همان نداشتن کانکس می باشد که واقعاً مشکل عمده ای در زندگی من می باشد.
- چه چیز شما را در زندگی امیدوار می سازد؟
تقریباً چیز امیدوارکننده ای را در زندگی ام احساس نمی کنم.
مصاحبه کننده: اشرف جزینی زاده، سمیرا جزینی زاده

نامه ها *


v اینجانب کافیه دریجانی هم مشکل کمبود جا دارم و هم دانشجوی دانشگاه آزاد با هزینه 000/250 تومان، و نمی توانم هزینه های او را تأمین کنیم، دختر دیگرم مدتهاست در شهرداری کار می کند ولی هیچ دستمزدی دریافت نکرده است.

vحمام مسئله مهمی در آغاز فصل سرماست و بسیاری از خانواده ها دارای مشکل حمام هستند همچنین یک زن بی سرپرست که در اثر زلزله همسرش را از دست داده است هنوز فاقد اسکان موقت است آیا با شروع فصل سرما باید در همان چادرهای پاره زندگی کند.
شورایار مریم السادات مصطفوی


vمشکلات محله راهنمایی کوچه ابوذر 1 و 2 و 3 و 4 و خیابان سجادی
1- نداشتن سرویس های بهداشتی 2- بسیاری از کوچه ها و معابر برق ندارند 3- کمبود فضای سبز برای استفاده عمومی 4- سم پاشی محله چون وجود پشه ها و حیوانات موذی باعث شده که پارک کنار بهشت زهرا بدون استفاده بماند لطفاً مسئولین فکری برای احیاء این فضای سبز بکنند. همچنین صدای بلند دعا در بیت الاحزان باعث ایجاد فشار روحی مردم می شود و مردم شاکی هستند.
تسهیل گر: شهریاری

vمشکلات خیابان پاسداران
مشکل این محله به این صورت است کسانی که در این خیابان سنگ تراشی داشته اند، پیاده روها را اشغال کرده اند. وقتی مردم به آنها اعتراض می کنند می گویند خیابان ها از آن شهرداری است باعث سر و صدا و آزار مردم محل شده اند. با اینکه به آنها تذکر داده شده است هیچگونه اقدامی نشده است. همچنین در این محل فضای سبز، کانون فرهنگی، کتابخانه و سالن ورزشی وجود ندارد.
تسهیل گر: شهریاری

vگروهی از اهالی محله عربخانه به شورایاری احمد یاوری غلامرضا پیرامون و مهوش پیرامون در یک نامه درخواست خود را برای ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، فرمانداری، امام جمعه محترم، ریاست شورای شهر و استانداری کرمان فرستاده اند و سئوالات متعددی پیرامون مسائل مردم بم مطرح نموده اند که مهم ترین آنها مربوط به اسکان دائم است.
vخانمها، اشرف رنجبر و صغری رنجبر از محله عربخانه اعلام کرده اند که تاکنون اسکان موقت خود را تحویل نگرفته اند، در حالی که بارها به فرمانداری و بنیاد مسکن مراجعه کرده اند با رسیدن سرمای زمستان آنها چه باید بکنند.
تسهیل گران: الهام و فروزان رشیدی فرد

v اهالی محله امام حسین 15 متری وصال، نیز از کمبود تانکرهای آب و سرویس های بهداشتی گفته اند. همچنین یکی از مشکلات محله دوری مدارس از خانه ها می باشد که باعث می شود هزینه جابجایی بچه ها زیاد شود، تقاضا می شود که شهرداری یک خط واحد دیگر در مسیر امام حسین برقرار کند. مشکلات مربوط به حصارکشی و امکانات تفریحی، ورزشی برای کودکان و نوجوانان همچنان باقی است.
تسهیل گر: اشرف جزینی زاده

vمن خانم نبات میراحمد بدون سرپرست و دارای دو پسر عقب مانده ذهنی هستم قبل از زلزله از حمایت پدر خود بهره مند بودم، الان با دو بچه و مخارج زندگی چه باید بکنم؟

vپیرمردی هستم 85 ساله به نام حبیب الله حسن آبادی، کارمند بازنشسته میراث فرهنگی «ارگ بم» بوده ام، در اثر زلزله منزلم تخریب و کلیه وسایل منزلم زیر آوار است و هنوز هم آواربرداری نکرده ام، نه دفترچه برایم صادر شده و نه کانکس دارم. خواهش می کنم مشکل من را حل کنید.

vخانم معصومه عمرانی دانشجوی روانشناسی در نوشته ای زیبا بر مردم بم درود فرستاده و امید زنده شدن دوباره بم قهرمان و استوار را داده است.

v من فاطمه پوطاری شورایار محله شهید هابیلی واقع در میدان آزادی هستم راستش من دیگر خجالت می کشم، در صورت هم محله ای هایم نگاه کنم چون هر کدام از آنها که من را می بینند از من سئوال می پرسند که تو که شورایار این محله هستی بگو که برای ما تا بحال چکار کرده ای مثلاً خانم فاطمه اقبالی که خود سرپرست خانواده اش است از من می خواهد که در رابطه با گرفتن تانکر آب و سرویس بهداشتی با شما صحبت کنم تا شاید شما این وسایل را تهیه نمایید. من هم که هرچه در این صورت جلسه هایم این موارد را ذکر می کنم به گوش کسی نمی رود و آنها را هم در این هفته نامه چاپ نمی کنند و دیگر همسایگان از بیکاری خود صحبت می کنند و می گویند ما که قبلاً حداقل مغازه داشتیم اما حالا که درآمدی نداریم مغازه ای بازکنیم چگونه و چطور باید خرجی فرزندانمان را بدهیم وقتی که صبح بلند می شوند به مدرسه بروند باید گرسنه و لب خشک از خانه خارج شوند حالا دیگر به روزی افتاده ایم که حتی نمی توانیم یک نان برای خانه خود تأمین نماییم شما را به جان هرکسی که دوستش دارید قسم می دهم یک فکری برای ما بردارید و این همه کار که بدست غیربومی ها سپرده اید بیایید و آن کارها را به دست ما بسپارید.
پس به امید فردایی بهتر

v موسی لرستانی دارای 4 فرزند از محله لرستانی ها بارها به فرمانداری ستاد قم و بهزیستی برای دریافت سرویس بهداشتی مراجعه کرده است و علیرغم دریافت نامه های متعدد که نیاز وی را تأیید کرده اند تاکنون هیچ گونه سرویس بهداشتی تحویل نگرفته است.

سئوالات و پیشنهادات شهروندان

E اگر شهروندان مجریان اصلی بازسازی بم هستند چگونه می توانند خود رأساً پیمانکار ساخت خانه مسکونی خود شوند؟ لطفاً راهنمایی فرمایید.

E چرا ستاد بازسازی که به امر ساخت مسکن مقاوم برای جلوگیری از حوادث آینده اهمیت می دهد به حوادث زمان حال بی توجه مانده است؟ آیا غیر از این است که بای مقدار کمک بلاعوض و وام فعلی هیچ صاحبخانه ای به عنوان پیمانکار خانه خود نمی تواند هزینه بیمه افراد دست اندرکار ساخت را تأمین نماید؟ درخواست می شود هزینه بیمه عوامل اجرایی ساخت واحدهای مسکونی همانند هزینه تهیه نقشه و نظارت از طرف ستاد بازسازی تقبل شود.

Eمسئله فاضلاب های جاری شده در اردوگاه سینا که زندگی ساکنان را تهدید می کند در کجا باید پیگیری شود.

Eکسانی که خود حصارکشی کرده اند آیا به آنها هم کمک بلاعوض و وام تعلق می گیرد؟ آیا اصلاً حصارکشی آنها قابل قبول است؟

Eکسانی که زمین های کوچک دارند مثلاً 100 متر و با تعریض خیابان، زمین ها کوچک شود مثلاً 10-15 متر با این زمین کوچک چگونه می توانند ساخت و ساز بکنند. چه چیز به آنها تعلق می گیرد؟
شورایار: مردم السادات مصطفوی

Eدر مناطق روستایی وام حصار چگونه است و باید برای دریافت آن به کجا مراجعه شود؟
یکی از اهالی پشترود

Eچرا مشکل قطع تلفن در بلوار جمهوری اسلامی لاینحل مانده است. لطفاً مخابرات مشکل آن را حل کند.

Eیکی از مهم ترین سئوالات قیمت تمام شده یک ساختمان است، چطور در روستا یک واحد 60 متر با 6 میلیون تومان (5/4 وام، 5/1 میلیون کمک بلاعوض) تمام می شود یعنی متری 100 هزار تومان چرا در شهر چنین نیست؟ شهر با روستا از لحاظ مصالح و استحکام چه فرقی دارد؟

ارزیابی کارگاه آموزشی مهندسین و مسکن مناسب در تاریخ 8 مرداد83
این گزارش توسط آقای تام شاخر، نماینده موسسه SDC «آژانس توسعه و همیاری سویس » به خبرنامه ارسال شده است، این کارگاه در تاریخ 8 مرداد توسط UNDP و SDC برگزار گردید. در این کارگاه تعدادی از مهندسین، معماران، پیمانکاران و مردم شرکت داشتند و درباره روش های ساخت و ساز تجربیات و مشکلاتشان صحبت کردند. (22 مهندس، 11 آرشیتکت، 7 پیمانکار، 18 نفر از مردم متقاضی) درباره مسائل زیر گفتگو کردند:
- روش های ساخت و ساز و مشکلات آن
- طرح خانه ایده آل
- مراحل قانونی برای ساختن خانه
- مکانیسم های نظارت و کنترل
در اینجا مهم ترین مباحث طرح شده در این کارگاه ارائه می شود.
- خانه های جدید نسبت به اندازه استاندارد خانه در بم کوچک است. مردم بزودی تا جایی که امکان دارد آن را گسترش خواهند داد. چگونگی افزایش زیربنا بایستی با روش درست و امن صورت گیرد.
در جلسه پیشنهاد شد که همه مهندسان و صاحبان خانه و سازندگان فعال در بم باید درباره روش های ساخت در جهت افزایش زیربنای خانه آگاه باشند و امکان افزایش بنا با روشهای مختلف در هنگام ساخت خانه های فعلی مورد توجه قرار گیرد.
- خانه های پیشنهادی فعلی با اقلیم و آب و هوای بم سازگار نیست. دیوارها و سقف ها نازک است و سقف ها کوتاه می باشد. شرکت کنندگان نظر دارند که بایستی نقشه های مناسب با محیط پیشنهاد شود و در عین حال برای تلفیق یک خانه مدرن و محکم و راه حل های سنتی متناسب با محیط مطالعه شود.
- خانه های پیشنهادی به الزامات فرهنگی مردم توجه نکرده اند. برای مثال توالت در بیرون از خانه، اتاق انباری ..... مورد علاقه مردم است.
پیشنهاد شد که طراحی ها بایستی نیازهای فرهنگی را در نظر داشته باشد و برای رسیدن به توافق مورد نظر در طراحی باید مهندسین و مردم جلسات مشترکی برگزار کنند.
- مردم با اشکال متفاوت خانه که در شرایط فعلی امکان ساخت آنها وجود دارد آشنا نیستند. بنابراین پیشنهاد می شود مهندسین و معماران انواع ساختمان را در معرض دید مشتریان قرار دهند و در عین حال معایب و مزایای آنها را معرفی کنند.
- با توجه به اینکه چندین نوع خانه با اسکلت فلزی در بم پیشنهاد شده است مردم درباره آن که کدام یک بهترین است، اطلاعی ندارند. بایستی توضیحات مناسب از طریق روزنامه های محلی و خبرنامه ها در اختیار مردم قرار داده شود.
مردم به پیمانکاران اعتماد ندارند و فکر می کنند در حال حاضر پیمانکاران خوبی در بم حضور ندارند. پیشنهاد می شود نهادهای مربوط برای پیمانکاران دوره های آموزشی بگذارند و پس از آن به آنها که بدون مجوز کار می کنند مجوز بدهند. همچنین اعتقاد بر این است که پیمانکاران به استانداردهای ساختمان سازی احترام نمی گذارند پیشنهاد می شود که بطور منظم از کارها، بازدید به عمل آید. نوسازی و سالم سازی مکانیسم هایی برای مسئولیت های قانونی از جانب پیمانکاران ، مهندسین و مشاوران مهم است.
نتایج آزمایش بتنی بسیار کند است، آموزش مناسب کارگران و پیمانکاران برای استفاده صحیح از بتن باعث خواهد شد که آزمایش آن اهمیت کمتری داشته باشد.
بایستی نظارت و کنترل بهتری بر پیمان کاران غیرمسئول شود. پیشنهاد می شود مهندسان ناظر قدرت قانونی متوقف کردن ساخت و سازهای غیراصولی را داشته باشند.
بنظر می رسد برخی از مسئولیت های قانونی مهندسین، آرشیتکت ها و پیمانکاران محدود شده است. همچنین مشتریان می خواهند از کیفیت بنای پیشنهادی و حساب های آن مطلع شوند.
پیشنهاد شد که هر ساختمان بایستی یک گواهینامه فنی دریافت کند که مشخص شود چه کسی مسئولیت طراحی ، احداث، نظارت فنی و پیمان کاری آن را بر عهده داشته است که هم به عنوان بیمه ساختمان و هم در صورت لزوم در دادگاه قابل استفاده باشد.
بایستی به طور روشن در رسانه ها و روزنامه های محلی توضیح داد که مسئولیت کنترل و نظارت ساخت و ساز بر عهده کیست، زیرا مردم هنوز در این مورد در ابهام هستند.
شهرداری به دفتر فنی تخصصی که کنترل ها را تضمین کند نیاز دارد و همچنین بایستی دیدارهای منظمی از ساختمان های بنا شده وجود داشته باشد و ناظرین فنی قدرت توقف کار در صورت خطا را داشته باشند.
شناخت حق مردم مهم تر از اجرای صوری قوانین است. مأموران دولتی که اجازه نمی دهند افراد از قوانین مطلع شوند بایستی مورد پیگرد قانونی قرار گیرند و مدیران نظارتی بایستی آنها را تشویق به اطلاع رسانی کنند.
بایستی در مناطق روستایی نیز یک سیستم نظارت قوی حضور داشته باشد.
مردم تمایل دارند درباره تکنیک های ساخت و ساز اطلاع بدست بیاورند، چون آنها می توانند هم خود بنای خود را بسازند و هم بر پیمانکاران نظارت داشته باشند یا پیشنهاد می شود دوره های آموزشی را در ساعات بعدازظهر برای مردم برگزار کنند تا بتوانند بر کار پیمانکارانشان نظارت کنند، توصیف جزییات دقیق ساخت و ساز به یک روش مناسب آموزشی در نشریات محلی ضروری است.
چگونه مردم بایستی از قیمت صحیح مصالح و کیفیت آن مطلع شوند؟
پیشنهاد می شود قیمت صحیح مصالح به طور منظم در نشریات محلی چاپ شود، مردم همچنین بایستی از مکان عرضه مصالح با کیفیت اطلاع حاصل کنند.
مردم می خواهند از روش های دسترسی به کارشناسان ماهر در عرصه ساخت و ساز مطلع شوند. برای این کار می توان یک مکان در سطح شهرستان در نظر گرفت که کلیه افراد دست اندرکار با توجه به معیارهای کیفی کارشان در آن ثبت نام کنند.
مردم اعتقاد دارند که فرآیند اداری «کاغذبازی» ساخت خانه بسیار پیچیده است و بسیاری از مراحل آن خبر ندارند. پیشنهاد می شود که کلیه مراحل ضروری اخذ مجوز ساختمان در روزنامه های محلی بم چاپ شود و اسناد قانونی لازم که بایستی آورده شود معرفی گردد.
مردم احساس می کنند که تصمیمات خارج از کنترل آن ها گرفته می شود بدون آنکه با آنها مشورت شود، بایستی کارشناسان و تصمیم گیرندگان به نیازها و تجربیات مردم توجه بیشتری نشان دهند.
همچنان مردم نمی دانند که وام ها را چگونه باید پرداخت کنند؟ اطلاع رسانی بایستی از طریق رسانه ها و نشریات محلی لازم است.
لازم به تذکر است، این گزارش به صورت خلاصه بازنویسی شده است و حتی الامکان سعی شده است کلیه رئوس مطالب در آن درج شود.

رویا اخلاص پور

توضیح و اصلاح

* در پی درج مشکلات شهروندان در بروات، خبرنامه شماره 8 در مورد امکانات پزشکی و درمانی، دو نفر از پزشکان مقیم بروات تماس گرفته و اعلام کردند: دو مرکز عمار 1 و 2 همچنین نقاهتگاه همه روزه خدمات درمانی لازم را به شهروندان ساکن بروات عرضه می کنند.

ضمن سپاس از تماس آنان و قدردانی از زحمات همه پزشکانی که از روز اول زلزله در بروات حضور یافته اند، قرار بر این شد که گزارش کاملی از امکانات و مشکلات درمانی در بروات تهیه شود و در شماره آینده به چاپ خواهد رسید.

* در پی درج خبری با عنوان کمیته امداد و ساخت و ساز، خبرنامه شماره 8 از روابط عمومی کمیته امداد با خبرنامه تماس گرفته شد. آقای رحمت الله دریجانی همکار خبرنامه برای مصاحبه مراجعه کردند. آنچه مربوط به مطالب مندرج در خبرنامه است اینکه، ضمن تأیید خبر ساخت هزار واحد مسکونی با هماهنگی کمیته امداد و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در 30 روستای تخریب شده، اعلام کردند که در مناطق شهری اگر کمک های دولت افزایش پیدا کند کمیته امداد واحدهای مسکونی را رایگان خواهد ساخت اما در شرایط فعلی از همان مبلغ وام و کمک بلاعوض (5/9 میلیون تومان) استفاده می شود.

ساخت و ساز دائم و بی اطلاعی از قیمت ها:
طرح یک فهرست هزینه برای نقد و بررسی
پیش بینی می شود که با توجه به موارد زیر هزینه هر متر ساختمان 80000 تومان محاسبه می شود و بنابراین یک ساختمان 155 متری تقریباً 12 میلیون تومان هزینه دارد.
م 20عدد پایه 3 متری از تیر آهن 16 10 شاخه
م 5عدد پل 12 متری از تیر آهن 16 12 شاخه
مر155متر سقف پوشی از آهن 16 14 شاخه
تهیه کننده: شورایار احمد یاوری


قیمت 36 شاخه تیر آهن 16
3000000
میلگرد 14، 110 شاخه
800000
صفحه 40 کیلویی با میلگرد 18، 20 عدد
600000
شن و ماسه ، 10 ماشین 10 تن
300000
سیمان 400 کیسه
1000000
گچ
300000
آجر
500000
موزائیک 100 متر
150000
کاشی آشپزخانه و حمام با اجرت
800000
لوله کشی و برق کشی با وسیله و اجرت
500000
درب و پنجره
800000
ایزوگام پشت بام
300000
اجرت گچکاری
300000
اجرت سیمانکاری زیر گچ
300000
نماسازی جلو و سیمان سفید
1000000
اجرت 30 روز سفت کاری استاد و کارگر
2000000
مخارج خرده ریز جوشکاری
3500000
جمع 12000000

شهروندان و مشارکت
خبرنامه دفتر هماهنگی اجتماعات محلی شهرستان بم
مدیر مسئول و سردبیر:
دکتر سیامک زند رضوی، جامعه شناس و استادیار دانشگاه شهید باهنر کرمان
شماره تماس: 09133414615
پست الکترونیک:
Srazavi @ mail.uk. ac.ir
آدرس خبرنامه در اینترنت:
Akhbar-Bam.blogspot. com
هزینه این شماره خبرنامه توسط سازمان جهانی بهداشت WHO تأمین شده است
چاپ: چاپخانه گلبهار

NEWS LETTER OF BAM0 Comments:

Post a Comment

<< Home