Friday, October 01, 2004

NEWS LETTER OF BAM 8
بنی آدم از اعضای یکدیگرند
شماره 8، چهارشنبه 1 مهر ماه 1383سخن مدیر مسئول

خبرنامه و وظایف ما


هشتمین شماره، شهروندان و مشارکت، خبرنامه دفتر هماهنگی اجتماعات محلی شهرستان بم (شورایاری) را پیش رو دارید. این خبرنامه رفته رفته در میان شهروندان و مسئولین خوانندگان خود را پیدا می کند و نقاط ضعف و قوت آن آشکار می شود. مهم ترین ایرادی که تاکنون به مطالب آن گرفته شده است، این است که «نیمه خالی لیوان» را می بیند و کارهای انجام شده را گزارش نمی کند. از خدمات سازمان ها ، ادارات و نهادهای وابسته به دولت، سازمان های غیردولتی و سازمان های وابسته به ملل متحد فعال در شهر بم قدرشناسی نمی کند و یک طرفه به قاضی می رود.
نمی دانم شما این ایراد را چقدر وارد می دانید؟ آنچه می توانم بگویم، این است که همه مجموعه های فوق واحدهای روابط عمومی دارند، خیلی از آنها خبرنامه های منظم چاپ می کنند و برای این کار بودجه و امکانات دارند. و یکی از وظایف آنها اطلاع رسانی و تشریح فعالیت های انجام شده است.
بنابراین اجازه دهید خبرنامه ای نیز کارهای «برزمین مانده» را گزارش کند. این امر کمک می کند که شهروندان چه به صورت منفرد و چه در قالب اجتماعات محلی (صورتجلسه های شورایاران) مسائل، مشکلات و راه حل های خود را پیشنهاد کنند و «خردجمعی» شهروندان را به نمایش بگذارند.
از طرف دیگر انتظار می رود، مسائل و راه حل های پیشنهادی شهروندان در درون سازمان ها و نهادهای مسئول مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد. در نتیجه منطقی خواهد بود که هر پیشنهاد و یا سئوال پاسخی دریافت دارد. یادمان باشد سکوت در مقابل مطالب این خبرنامه صورت مسئله ها را پاک نمی کند.
درخواست تعامل شهروندان با برنامه ریزان و مجریان از طریق یک خبرنامه درخواستی غیرمنطقی نیست و از منظر جامعه شناسی مصائب جمعی می توان به بازسازی احساس اعتماد متزلزل شده در مرحله اسکان اضطراری و اسکان موقت به عنوان یک سرمایه اجتماعی ضروری یاری رساند.
خبرنامه آمادگی دارد پاسخ دریافتی را چاپ ومنتشر کند، فقط از آنجا که این خبرنامه فاقد منبع درآمد و بودجه است و به کمک شهروندان و مؤسساتی که اطلاع رسانی و مشارکت گسترده شهروندان را خدمتی به بازسازی شایسته مناطق آسیب دیده در زلزله می دانند، وابسته است، مطالب کوتاه مناسب تر خواهد بود.
از این پس تقسیم بندی خبرنامه به شماره «ویژه بم» و یا «ویژه بروات» را کنار می گذاریم و هر دو هفته یک بار به تناسب مطالب دریافتی ، صفحات خبرنامه به دو شهر مذکور اختصاص می یابد. این برای همه ما تجربه تازه ای خواهد بود. باشد که مفید و مؤثر باشد.

مصاحبه با آقای جواد رنجبر مدیر مدرسه راهنمایی ابن سینا در شهر بم

مهرماه سال گذشته مدرسه ما 107 نفر را ثبت نام کرده بود. از این تعداد 30 نفر در زلزله جان خود را از دست دادند. پس از زلزله در اسفند ماه با مجتمع شدن مدارس، مدرسه ما با 150 نفر کار خود را ادامه داد.
- وضعیت امسال چگونه است؟
برای سال جدید تحصیلی تاکنون 40 نفر در مدرسه ما ثبت نام کرده اند.
- چرا تعداد کاهش یافته است؟
بعضی خانواده ها تصمیم گرفته اند. بچه های خودشان را در شهر کرمان و یا شهر جیرفت ثبت نام کنند یا در بم به مدارسی ببرند که امکانات بهتری دارد. چون در اینجا امکانات کافی وجود ندارد.
- امکانات شما چیست؟
مدرسه ما امسال در کانکس راه اندازی می شود، ثبت نام رایگان است فقط 800 توان بابت بیمه دانش آموز و تمبر گرفته می شود. کتاب درسی همه رایگان است و مقداری نوشت افزار رایگان هم توزیع می شود. یونیسف نیز قرار است برای ایجاد سرویس های بهداشتی کمک کند.

ساخت مسکن دائمی و مسئله قیمت ها

بر اساس وضعیت موجود اگر کلیه قیمت ساخت و ساز یک واحد مسکونی از نوع اسکلت فلزی را در نظر بگریم، که گفته می شود متری 160 هزار تومان است، جمعاً 16 میلیون تومان می شود. در حالی که پولی که به صاحب خانه داده می شود مبلغ نه میلیون و پانصد هزار تومان می باشد در این صورت صاحب خانه 5 /6 میلیون بدهکار است و سود وام مذکور را هم باید به آن اضافه کرد. در حالی که بر اساس نظر جمعی از معماران عضو گروه ساخت و ساز با فاکتور پیوست ساخت و ساز یک واحد مسکونی 100 تا 110 متری 8 میلیون تومان هزینه دارد. این در شرایطی است که خود صاحب خانه زیر نظر مهندسین ناظر بتواند به عنوان مدیر ساختمان خانه خود را بسازد.
از صاحب نظران درخواست می شود این گزارش هزینه ای را مورد بررسی کارشناسی قرار دهند. این تفاوت 8 میلیون تومان به قیمت های امروز، می تواند در آینده هر خانواده ساکن شهر بم و بروات تعیین کننده باشد.
هر ریالی که به عنوان مدیریت ساخت و ساز به اقتصاد خانواده ها اضافه گردد ،آنان را یک گام به زندگی ای که شایسته آنان است نزدیک تر می کند.


آهن 16 (26 شاخه)
20/000/00ریال
درب و پنجره (یک تن)
7/000/000 ریال
میل گرد با صفحه
8/000/000 ریال
سیمان (250 کیسه)
6/000/000 ریال
گچ سفید
2/000/000ریال
شن و ماسه
2/500/000 ریال
ایزوگام
2/000/000 ریال
کاشی
3/500/000 ریال
مزد گچ کاری
3/000/000 ریال
مزد سیمان کاری
2/000/000 ریال
مزد لوله کشی و برق کشی با مصالح
3/000/000 ریال
آجر
5/000/000 ریال
استاد و کارگر
8/000/000 ریال
نماسازی
8/000/000 ریال
جمع کل
80/000/000 ریال

نتایج نشست های شورایاران در گروه های کاری

کودکان و نوجوانان و جوانان

* محله عربخانه، خیابان 22 بهمن، کوچه 22 بهمن
دبیر جلسه: مریم السادات مصطفوی
مشکلات این محله بدین صورت مطرح گردیده است: 1- بیکاری جوانان 2- عدم برگزاری کلاس های هنری برای سرگرمی نوجوانان و جوانان 3- نیاز به مهدکودک و فضای بازی و تفریح در این محله 4- نیاز به مرکز بهداشت در این محله جهت واکسیناسیون و مراقبت از زنان باردار و کودکان شیرخوار و تهیه شیرخشک برای نوزادان 5- تعلق نگرفتن کوپن مرحله دوازدهم به کودکان متولد 1370 به بالا. همچنین جوانان این محله آمادگی خود را برای همکاری جهت برگزاری عصرانه شاد (مندرج در خبرنامه شماره 7) اعلام کرده اند.

اطلاع رسانی و خبرنامه

* محله عربخانه، خیابان 22 بهمن، کوچه 22 بهمن
مردم از نظر سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی در وضع بسیاری بدی زندگی می کنند. 2- در خیابان پشت هتل آزادی که به انتهای فلکه باغدشت می رسد گودال بزرگی حدود دو ماه است که حفر شده و هیچ اقدامی در مورد آن صورت نگرفته و رفت و آمد ماشین ها را با مشکل مواجه کرده است. 3- تکلیف کسانی که زمینشان کوچک است یا مستأجر بوده و زمینی به آنها به ارث رسیده است. در مورد ساخت و ساز و دریافت وام هنوز روشن نشده است. این گروه تقاضای رسیدگی به مشکل خود را دارند. شورایار لیلا نوذری
زنان

محله عربخانه، خیابان 22 بهمن، کوچه 22 بهمن
در این محله مردمی بی بضاعت زندگی می کنند که در میان آنها چند زن بی سرپرست و چند خانواده وجود دارد که نیاز به کمک دارند. 2- در کوچه چمران یک نیز منازل بدون سرویس بهداشتی هستند. 3- راه اندازی یک مهد کودک در این محله ضروری است، چرا که بچه ها را از کوچه ها جمع کرده و باعث خوشحالی والدینشان می شود. 4- بیکاری جوانان عمومی شده است که تقاضا داریم به این امر رسیدگی شود.
شورایاران: محمدنوذری و طاهره حسن آبادی

جوانان و ساخت و ساز محله

محله عربخانه، خیابان 22 بهمن، کوچه 22 بهمن
مشکلات این محله: 1- در کوچه ها به دلیل عدم امنیت، حصارکشی منازل و روشنایی معابر ضروری است. 2- نیاز مبرم مردم محله به سرویس های بهداشتی و تانکر آب. 3- سم پاشی اسکان ها ضروری است، چون حیوانات موذی باعث آزار و اذیت مردم می شوند. 4- بیکاری جوانان که باعث کشیده شدن آنها به سمت اعتیاد می شود. 5- دانشجویانی که خانواده های آنها توان مالی خود را از دست داده اند و توانایی پرداخت هزینه تحصیل آنها را ندارند. باید مورد توجه قرار گیرند. 6- راه اندازی یک کتابخانه برای محصلین در هر محله که جایی برای درس خواندن داشته باشند.
شورایار: مردم السادات مصطفوی

نامه ها
*

! تعدادی از جوانان عربخانه که قبلاً تحت عنوان تیم فوتبال به ورزش می پرداختند در حال حاضر هیچگونه امکانات ورزشی جهت ادامه ورزش خود ندارند و به ناچار باید به ارگ جدید بروند که حتی کرایه رفت و آمد به آنجا را هم ندارند.
شورایار احمد یاوری

! نامه از طرف فرزندان مرحوم غلامرضا جهانی خطاب به سازمان تأمین اجتماعی
مرحوم غلامرضا جهانی کارمند مهمانسرای جهانگردی و دارای 28 سال سابقه کار و همسرش زهره جهانی در اثر زلزله فوت کرده اند و چون هر دو نفر بیمه عمر نیز بوده اند فرزندان ایشان مدعی حقوق پدرشان از اداره تأمین اجتماعی هستند که به ایشان گفته شده هیچ گونه حقی به شما تعلق نمی گیرد. ایشان تقاضای رسیدگی به وضعیت خود را دارند.

! نامه از طرف زمانه نظام آبادی خطاب به مسئولین شهر بم
وی که در حال حاضر در اردوگاه مدرس زندگی می کند قبل اززلزله در خیابان 900 متری ساکن بوده است و در اثر زلزله همسرش را از دست داده و با فرزندش در بدترین شرایط در اردوگاه مدرس زندگی می کند و بیکار نیز می باشد و هیچگونه منبع درآمدی هم ندارد. وی تقاضای رسیدگی به وضعیت خود و رسیدگی و بازدید مسئولین از این اردوگاه را دارد که از نظر بهداشتی واقعاً مشکل دارد.

! نامه از طرف رضا صدیقی شورایار خیابان کمربندی ولی عصر، کوچه 31
در این نامه تقاضای رسیدگی به وضعیت دانشجویان بمی که در شهرستان بم و سایر شهرهای کشور تحصیل می کنند مطرح گردیده است چون بسیاری از خانواده ها توان مالی خود را در اثر زلزله از دست داده اند و قادر به پرداخت هزینه تحصیل فرزندان خود نیستند.

! نامه از طرف اهالی خیابان بوعلی غربی، کوچه حجت خطاب به ریاست اداره بازرگانی و شهرداری بم
دبیر جلسه: نصرت دریجانی
اهالی این محله تقاضای رسیدگی به وضعیت کسبه و راه اندازی کسب و کار آنها را دارند. چرا که در اثر زلزله محل کسب این قشر ویران گشته و با توجه به شروع فصل تحصیل بچه هایشان قادر به پرداخت هزینه های آنان (تهیه لوازم التحریر، هزینه سرویس مدارس و...) نیستند و این قشر زحمتکش از خدماتی که به کارمندان دولتی شده است محروم مانده اند. اهالی این محله تقاضای رسیدگی به وضعیت بازاریان محترم جهت راه اندازی کسب و کارشان را دارند.

! نامه از طرف شورایاران شهرستان بم خطاب به اداره مخابرات
در این نامه شورایاران تقاضای حذف تعهدهایی که اداره مخابرات از مردم می گیرد و راه اندازی پست های مخابراتی را دارند.


! نامه از طرف مهدیه دریجانی خطاب به مسئولین شهرستان بم
وی که درا ثر زلزله اعضای خانواده خود (پدر، مادر، خواهر) را از دست داده، درخواست یک عدد کانکس جهت ایجاد آرایشگاه را دارد. همچنین با دو برادر خود که آنها نیز مجرد هستند زندگی می کند و خود و یکی از برادرانش دانشگاه آزاد قبول شده اند ولی چون هیچگونه منبع درآمدی ندارند نمی توانند به دانشگاه آزاد بروند.

! محله عربخانه، خیابان 22 بهمن، کوچه 22 بهمن
شورایاران: محمد نوذری و طاهره حسن آبادی
حدود پانصد متر مربع زمین که در مسیر و حریم قنات قرار دارد از طرف شهرداری برای شهربازی بچه ها در نظر گرفته شده است که توسط صاحبان منازل پس از زلزله تصرف گردیده و قصد تصرف بقیه زمین را نیز دارند با توجه به اینکه در این محله هیچگونه وسیله تفریح و سرگرمی وجود ندارد. 2- مدت سه ماه است که برای مرمت قنات جلوی منازل مسکونی را حفاری کرده اند ولی هنوز هیچ اقدامی برای مرمت آن صورت نگرفته است، با توجه به اینکه تعدادی کودک خردسال در این محله زندگی می کنند، خطر آنها را تهدید می نماید. 3- تعدادی از زن های محله که قبل از زلزله خیاطی و آرایشگری داشته اند وسایل کار آنها در اثر از بین رفته و بیکار هستند. 4- بسیاری از جوان های بومی بیکار هستند و در کوچه و خیابان سرگردان هستند. در حالی که جوانان غیربومی در بم مشغول به کار می باشند. 5- در مورد حصارکشی و ساخت و ساز و صدور پروانه تا به حال در این محله اقدامی صورت نگرفته است. با توجه به اینکه تعدادی از اهالی حصار خانه های خود را بدون مجوز شهرداری گذاشته اند و مقداری از حریم کوچه را نیز تصرف کرده اند، در حالی که طبق پیشنهاد شهرداری بایستی دو متر عقب نشینی می کردند. از مسئولین محترم تقاضای رسیدگی به مشکلات این محله را داریم.

! نامه از طرف دانشجویان بمی خطاب به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پیام نور و دانشکده تربیت بدنی
در این نامه دانشجویان درخواست مساعدت مسئولین را دارند، چون که دانشجویان با مشکلات اقتصادی روبرو هستند و این امر در تحصیل آنها بی تأثیر نخواهد بود.
شورایار: غلامرضا پیرامون

! نامه از طرف نصرت دریجانی و احمد دریجانی خطاب به فرمانداری شهرستان بم

ما کانکس را به صورت ناقص دریافت کرده ایم و وقتی که برای دریافت بقیه وسایل رفته ایم می گویند که شما بقیه وسایل را تحویل گرفته اید در صورتی که چنین نیست. ما چون دفترچه مان را به یک نفر که بی سواد بوده، داده ایم و او آن را به شرکت برده، داخل آن نوشته اند که ما وسایل را تحویل گرفته ایم و وارد کامپیوتر کرده اند و حواله را کسی دیگر برداشته است. از شما تقاضای رسیدگی به این وضعیت را داریم.

مصاحبه با سرپرست مهدکودک کوثرالنبی خانم سکینه کارگران

خیابان بوعلی و چهارراه دل گشا
تاریخ مصاحبه: 23/6/83
- لطفاً خودتان را معرفی نمایید.
بنده سکینه کارگران، مالک زمین مهدکودک می باشم و در اختیار بهزیستی قرار داده ام که در سال 1381 و تحت نظارت بهزیستی تأسیس شده است.
- از مسئولین چه درخواستی دارید؟
هرچه زودتر باید به فکر اسکان دائم باشند چون بچه ها با مشکلات عدیده ای مواجه هستند.
- سازمان بهزیستی چه امکاناتی در اختیار شما گذاشته است؟
سازمان بهزیستی تاکنون توانسته است به کمک سازمان یونیسف هزینه سه ماه مهدکودک را تأمین نماید و امکاناتی از قبیل لوازم التحریر و اسباب بازی و یخچال و کولر و تلویزیون و غیره در اختیار ماگذاشته است که جای تشکر دارد.
- در شهرستان بم چند مهد کودک وجود دارد؟
36 واحد مهدکودک.
- آمار دقیق بچه های زیر پوشش مهدکودک شما چند نفر هستند؟
در حال حاضر 40 نفر تا اوایل مهر به 80 نفر می رسند.
- شما ماهیانه چقدر حقوق می گیرید؟
بنده که سرپرست هستم ماهیانه 90 هزار تومان و اما مربی ها ماهیانه 60 هزار تومان طبق سنوات خدمتی حقوق دریافت می کنند.
- در این مهد کودک آیا تفکیک سنی بچه ها صورت گرفته است؟
متأسفانه خیر. به علت کمبود جا تاکنون تفکیک سنی نشده است.
- آیا شما از مسئولین بهزیستی راضی هستید.
بله تا جایی امکانات باشد در اختیارمان قرار می دهند ولی باید فکری مفید برای اسکان دائم بکنند.مصاحبه با مهندس کاظم زاده مسئول روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

تاریخ مصاحبه: 12/6/83
در این مصاحبه آقای کاظم زاده به موارد زیر اشاره کردند:
برای ساخت و ساز خانه های روستاییان با زیربنای 60 متر 5/4 میلیون تومان وام و 5/1 میلیون تومان وام بلاعوض و برای ساخت خانه های شهری با زیربنای 85 متر ، 6 میلیون تومان وام با بهره 5 درصد و 5/3 میلیون تومان بلاعوض در نظر گرفته شده است. برای ساخت حصار خانه ها نیز یک میلیون تومان بلاعوض و یک میلیون تومان با بهره 5 درصد در نظر گرفته شده است.
هزینه های آواربرداری، نقشه، شهرداری و پاکسازی شهر بر عهده دولت است و مسئولین در تلاش هستند تا برای مستأجران به یک راه حل منطقی برسند و لازم است که مردم صبر، حوصله و استقامت داشته باشند تا مراحل ساخت و ساز به خوبی پیش رود. تلاش و کوشش از مسئولین و همت از مردم بم تا شاهد پیشرفت بم باشیم.مصاحبه ای با دکتر آقازاده از کارکنان بیمارستان صلیب سرخ و هلال احمر


تاریخ مصاحبه: 23/6/83
- بیمارستان صلیب سرخ از چه زمانی کارش را شروع کرد؟
ما از پایان فروردین ماه 83 به صورت مستمر در اینجا کار می کنیم.
- آیا به نظر شما بیمارستان هلال احمر به گفته شهروندان روزهای پایانی کارش را در بم سپری می کند این واقعیت دارد؟
بله . چون بیمارستان دکتر افلاطونیان مرمت و ترمیم شده و تمام امکانات بالقوه اش از طریق NGO میرمدیکال آلمان تأمین شده تا حدودی جوابگوی مردم می باشد. به علاوه بیمارستان امام خمینی به صورت سرپایی و زایشگاه تخصصی به صورت شبانه روزی کار می کند و کلینیک سپاه مشغول به کار می باشد.
- در این امر بشردوستانه چند کشور با صلیب سرخ همکاری داشتند. نام ببرید و چه کارهایی در بم صورت پذیرفته است.
اگر کمک کشورهای جهان نبود مردم ما با مشکلات فراوانی روبرو بودند و 11 کشور با ما همکاری مداوم و چندین بیمارستان به صورت شبانه روزی همکاری داشته اند و جای تشکر از اکیپ های بشردوستانه پزشکی خارجی داریم.
- درخواست شما از مسئولین محترم چیست؟
بنده مکرراً اعلام می کنم شهر تخریب شده وضعیت حساس می باشد باید به فکر بیمارانی که تصادفی می باشند یا ناراحتی های روحی روانی مثل مغز اعصاب و ناراحتی قلبی دارند و نیاز به خدمات بیشتری می باشد به خصوص از وزرات بهداشت و درمان تقاضا داریم که کار را جدی بگیرند.
- آیا به نظر شما نیازی بیشتری به پزشک متخصص می باشد و راجع به این موضوع نظریات خودتان را بیان کنید؟
ما نیاز به کمک فوق متخصص داریم چون اکثریت بیماران ما یا قطع نخاعی می باشند و یا بیماری های واگیر مثل اسهال یا هپاتیت دارند. و مسئله سوم بهداشت آب و بهداشت محیط زیست می باشد و طبق استانداردهای جهانی با مدیریت حساب شده باشد.
- بیمارستان صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر چند عمل جراحی در روز داشته است؟ بیماران سرپایی چگونه معالجه می شدند؟
بطور متوسط سه یا چهار عمل جراحی انجام می دادیم و در حدود 1300 نسخه در روز تحویل می دادند. بخش زایمان و رادیولوژی از امکانات خودش استفاده می کرد و بیمارستان صلیب سرخ در روز 1000 تا 1100 نفر را معالجه می نمود.
- آیا بنظر شما تعداد پزشک های عمومی و متخصص جوابگوی مردم می باشند؟
متأسفانه خیر. وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی باید قضیه را جدّی بگیرند تا از لحاظ بهداشت زیست محیطی و به لحاظ سلامتی جان و اعصاب و مغز و قلب و روانشناسی دچار مشکل نشوند.
- شما از مردم چه درخواستی دارید؟
مردم باید خودشان را از امراض واگیردار دور نگه بدارند تا مبتلا به بیماری نشوند.
غلامرضا پیرامون شورایار چمران

گزارش سفر بچه های بی سرپرست بمی به تهران

ظهر چهارشنبه 28/5/83 ساعت 5/12 جلوی مرکز بهداشت چه حال و هوایی بود. بچه های قد و نیم قد، دختران و پسران 17-16 به عنوان سرگروه ، همة اونجا بوی شادی می داد. به دلیل گرمای شدید همه بچه ها و بزرگترهاشون به سوی آلاچیق راهنمایی شدند. آنجا توسط بچه های تسهیل گر حاضر و غایب شدند و مدارک بررسی شد و بعد به طرف اتوبوس ها راهنمایی شدند و بعد از کلی همهمه بچه ها سوار اتوبوس ها شدند.
داخل اتوبوس با یک پسربچه هفت ساله به نام محمد آشنا شدم. با بچه های کمپ سیب که همه پدر یا مادرشان را از دست داده بودند و یا هر دو تای آنها را. محمد اون پسر هفت ساله هم پدر و هم مادرش را از دست داده بود و فقط یک برادر هفت ماهه به نام حسین براش باقی مونده بود که پیش عموش بود. او اوایل خیلی ساکت بود ولی کم کم به حرف آمد. وقتی که به ایستگاه رسیدیم عده ای به استقبالمان آمدند. ساعت 30/6دقیقه قطار به سمت تهران حرکت کرد وقتی که قطار حرکت کرد، خاطرات گذشته مثل قطار سریع السیر از جلوی چشمانم عبور می کردند. شب اول در قطار همه چیز به خوبی پیش رفت. صبح که به تهران رسیدیم عده ای از اعضای فرهنگسرای اشراق به استقبالمان آمدند با دسته های گل سرخ به رنگ عشق. پس از پذیرایی مختصر از بچه ها، با اتوبوس به طرف خوابگاه در خیابان استخر، خیابان بم حرکت کردیم و بچه ها پس از صرف صبحانه به خوابگاههای مخصوص خودشان رفتند تا استراحت کنند.
برنامه سفر تفریحی به تهران:
عصر پنج شنبه (29/5/83) : امامزاده صالح
صبح جمعه (30/5/83): دیدن کاخ گلستان
عصر جمعه (30/5/83) : فرهنگسرای اشراق
صبح شنبه (31/5/83) : آسمان نما
عصر شنبه (31/5/83): دیدار با آقای مرادی کرمانی
صبح یکشنبه (1/6/83): سرزمین عجایب
عصر یکشنبه (1/6/83): استخر، سیرک
صبح دوشنبه (2/6/83): خرید از فروشگاه شهروند
عصر دوشنبه(2/6/83 ):بازگشت به کرمان
گزارش از تسهیل گر: فرشته زنگی

مشکلات شهروندان در بروات

² شررات و تیراندازی که باعث ترس و وحشت اهالی بروات گردیده و از نیروی انتظامی تقاضای رسیدگی به این موضوع را دارند.
در برخی از نقاط شهر توسط مامورین محترم اداره آب کنتورگذاری صورت گرفته ولی هنوز با کمبود و قطع آب مواجه هستند و در بعضی زمین های خالی عده ای اقدام به وصل انشعاب آب بطور خودسرانه کرده اند و آب روی زمین های خالی باز می باشد. از اداره آب تقاضای نظارت بر این امور را دارند. همچنین احتمال سالم نبودن آب آشامیدنی در بعضی از نقاط شهر باعث نگرانی از بروز بیماریهای گوناگون گردیده است که در این زمینه همکاری وزارت بهداشت و درمان با مردم الزامی است.
ساخت سرویس های بهداشتی نیز نیمه تمام مانده است.
جمعی از شهروندان

²بنزین و مشکلات شلوغی پمپ بنزین
جالب است بدانید که بی سابقه ترین صف اتومبیل ها در بم که این روزها در پمپ بنزین ورودی شهر دیده می شود که این به علل مختلف از جمله کمبود سوخت و اضافه شدن تعداد خودروها به وجود آمده است که همین افزایش تعداد نیزباعث به وجود آمدن ترافیک در خیابان ها گردیده است. امیدواریم مسئولین مربوطه و پلیس راهنمایی و رانندگی برای برطرف شدن اینگونه مسایل تلاش لازم را به عمل آورند.

²امکانات پزشکی و درمانی
شایعات زیادی در مورد بسته شدن بیمارستان صلیب سرخ در میان شهروندان شنیده می شود حال باید به این فکر افتاد که با جمع شدن این بیمارستان و وجود تنها یک بیمارستان خصوصی افلاطونیان و چند مطب خصوصی در شهر بم تکلیف مردم چه خواهد شد مردم بی بضاعتی که توانایی پرداخت هزینة بیمارستان ها و مطب های خصوصی را ندارند چه باید بکنند خصوصاً مردم بروات که نه در نزدیکی خود بیمارستانی دارند و نه هیچ مطب خصوصی و داروخانه ای در این شهر وجود ندارد باید با این همه مشکل چه کنند؟ آیا وزارت بهداشت و درمان برای این مشکل چاره ای اندیشیده است؟

²مسیر جاده بم و بروات
حال که با به وجود آمدن این شرایط به اجبار قرار است تغییراتی در بافت شهر بدهیم آیا بهتر نیست بیشتر به فکر فضای سبز و پارک شادی و شهربازی برای فرزندانمان باشیم.
ماههاست که بلوار بین بم و بروات دچار دست اندازهای خطرناکی گردیده است و شکاف های ایجاد شده توسط زلزله به این امر افزوده شده و خراب شدن و از بین رفتن آسفالت نیز به مسئله دامن زده و این باعث می گردد که هم امنیت جانی افراد به خطر افتد و هم آسیب های جدی به خودروها وارد گردد پس بهتر است هرچه زودتر برای آن فکری اندیشده شود.

²خیابان باهنر از جمله معابر پرترددی است که سال ها مورد استفاده همشهریان عزیزمان قرار می گیرد اما طی این چند سال برای روشنایی این خیابان هیچ کاری انجام نشده آیا انسان های این منطقه از نعمت برق که این روزها در دورترین نقاط کشور وجود دارد حق استفاده ندارند؟

² برای روشنایی و آباد کردن بهشت زهرا در بم هزینه های گزاف پرداخت می شود. اما همشهریان ما در بروات باید سعی کنند قبل از تاریک شدن هوا از بهشت زهرا خارج شوند زیرا بهشت زهرا از روشنایی ندارد.

²کیفیت پایین نان در شهر بروات یکی از مشکلاتی است که هنوز در شهر وجود دارد آیا شورای آرد و نان، آرد شن دار تحویل نانوایی ها می دهد که نانوائی ها نان شن دار تحویل مردم می دهد. پخت نان این قدر بد است که حالا دیگر رفته رفته غیرقابل استفاده شده است.

²تقدیر و تشکر از مؤسسه پژوهشی کودکان دنیا و بنیاد کودک که با ایجاد امکانات تفریحی برای کودکان بی سرپرست در مجموعه شهربازی ارگ جدید این فرصت را برای کودکان و نوجوانان بروات ایجاد نمودند. این عزیزان در روز 17/6/83 تعداد 43 نفر از بچه های بی سرپرست را برای تفریح و پرکردن اوقاتی خوش به مجموعة ارگ جدید دعوت کردند.

کمیته امداد و ساخت و ساز

تقریباً همگان مطلع هستید که کمیتة امداد از همان روزهای ابتدایی اعلام داشت که تعداد 1000 واحد مسکونی برای افراد تحت پوشش خود در بم و بروات خواهد ساخت به احتمال قوی همه فکر می کنند که این عمل تماماً بر عهده خود کمیتة امداد خواهد بود و هیچ مبلغی از افراد دریافت نمی گردد در صورتی که همه چیز برخلاف این موضوع است و تنها کاری که این ارگان انجام می دهد این است که وکالت شخص را بر عهده گرفته و به وسیلة همان وام پرداختی از سوی دولت خانه سازی را آغاز می کند در حالی که مردم در این موقعیت نیاز بیشتری به کمک دارند و باید بیشتر از اینها تحت حمایت قرار گیرند.


گزارش از نحوة گرفتن پروانة ساخت و ساز در بروات

هر شهروند محترم با مراجعه به شهرداری و ارائه مدارک مورد نیاز که شامل فتوکپی سند مالکیت چه خصوصی و چه محضری فتوکپی شناسنامة مالک و فیش آب و برق و فتوکپی پروانة ساختمانی می باشد می توانند بعد از تشکیل پرونده و کشیده شدن کروکی به ستاد بنیاد مسکن سیستان و بلوچستان مراجعه و نزد مشاور، نقشة مورد نظر خود را انتخاب و یا طراحی کرده و تأیید از سوی مشاور مادربگیرد و بعد در آخر ریخته شدن فونداسیون و معرفی به بانک و انتخاب پیمانکار برای ساخت و ساز.
نماینده مهندس مشاور در شهر بروات جناب آقای مهندس محمدی می باشند که همه روزه در ستاد بنیاد مسکن سیستان و بلوچستان حضور دارند و پاسخگوی همشهریان محترم خواهند بود. روزانه 30 الی 40 نفر مراجعه کننده برای طراحی نقشه به ستاد اطلاع داده می شوند که اکثراً نقشه های زیر 85 متر را انتخاب می نمایند بعد از انتخاب نقشه افراد برای تأیید نقشه ها به مشاور مادر معرفی می شوند و در مرحلة بعد به نظام مهندسی هدایت می گردند.

گزارشی از ساخت و ساز دائم در بروات
تاکنون 1400 نفر برای تشکیل پرونده به شهرداری مراجعه کردند و تعداد 430 نفر دستور نقشه برایشان صادر شده و 53 نفر پروانه آنها صادر گردیده و حدود 15 فونداسیون اجرا گردیده و باقیمانده در دست اجرا می باشد. روزانه حدود 50 ارباب رجوع برای تشکیل پرونده به شهرداری مراجعه می نمایند.

نتایج نشست های شورایاران در گروه های کاری

ا صناف
محله بروات سفلی تسهیل گر: عباس برائی نژاد
مشکلات اصناف: مغازه دارانی که قبل از زلزله مشغول فعالیت بوده اند، هنوز موفق به اخذ وام و کانتینرنگردیده اند و از نظر معیشتی مشکل دارند و همچنین از بیکاری خسته شده اند. همچنین اکثر تلفن های منازل در بروات جنوبی قطع است و وقتی که برای وصل مجدد آن به مخابرات مراجعه می شود گفته می شود که باید بدهی قبل از زلزله را پرداخت کنند تا تلفن وصل شود. در صورتی که اعلام شده است که استفاده از آب و برق و تلفن تا یک سال رایگان است.

زنان
محله شهید منتظری
شورایار: زهرا سالاری، تسهیل گر: عباس برائی نژاد
مشکلات این محله بدین صورت مطرح گردیده است: 1- کمبود آب آشامیدنی و احتمال سالم نبودن آن 2- کمبود تانکر آب 3- نداشتن حصار دور سرویس های بهداشتی 4- نداشتن مکان تفریح و سرگرمی برای بچه های محله 5- عدم رسیدگی به وضعیت زنان بی سرپرستی که هیچ منبع درآمدی ندارند.

گزارش سفر گروهی از بچه های
بی سرپرست بروات به تهران

روز سه شنبه 3/6/83 ساعت دو بعدازظهر از مسجد جامع بروات به سمت کرمان حرکت کردیم. در هر اتوبوس سه سرپرست به همراه بچه ها بود. ساعت 5 بعدازظهر به ایستگاه رسیدیم، پس از پذیرایی مختصر از بچه ها ، سوار قطار شدیم و ساعت 20/6 دقیقه قطار حرکت کرد. ساعت 30/8 دقیقه روز بعد به تهران رسیدیم که در ایستگاه راه آهن استقبال گرمی از بچه ها به عمل آمد و پس از پذیرایی از بچه ها به وسیله اتوبوس به طرف فرهنگسرای اشراق به راه افتادیم. پس از استقرار در خوابگاه و صرف صبحانه همگی به استراحت پرداختیم. عصر روز چهارشنبه به امامزاده صالح رفتیم و بعد از آن بچه ها را برای خرید به فروشگاه شهروند بردیم.به هر کدام از آنها ده هزار تومان بن برای خرید داده شد.
روز دوم: استخر، بازدید از غرفه های فرهنگسرا و سالن یوگا و سرزمین عجایب
روز سوم: بازدید از کاخ گلستان، برگزاری برنامه در محل استقرار بچه ها (موسیقی، سخنرانی،...)
روز چهارم: خرید و دیدار آسمان نما و روز پنجم دوباره با قطار راهی کرمان شده و با اتوبوس به بروات آمدیم.
تسهیل گران:
ثریا خورشیدی، مهرداد موسوی، صوفیا کرم نژاد


از شهر بم دگر شهری نمانده
اگر مانده بجــز نخلی نمانده
بیا با هم بسازیــم شهر بم را
که از ارگش بجز خاکی نماندهشهروندان و مشارکت
خبرنامه دفتر هماهنگی اجتماعات محلی شهرستان بم
مدیر مسئول و سردبیر:
دکتر سیامک زند رضوی، جامعه شناس و استادیار دانشگاه شهید باهنر کرمان
شماره تماس: 09133414615
پست الکترونیک:
Srazavi @ mail.uk. ac.ir
Akhbar-Bam.blogspot. com
هزینه این شماره خبرنامه توسط شرکت فیلم سازی کلک خیال تأمین شده است
چاپ: چاپخانه گلبهار


NEWS LETTER OF BAM

0 Comments:

Post a Comment

<< Home