Thursday, September 02, 2004

NEWS LETTER OF BAM 6

شماره 6، چهارشنبه 11 شهریور ماه 1383

بنی آدم اعضای یکدیگرند

زنان و زلزله

با مسئولیت مدیر مسئول

در آن صبح مرگبار، 5 دی ماه، وقتی زلزله آمد از هیچکدام از ما نپرسید که کودک هستید یا بزرگسال؟ زن هستید یا مرد؟ به برابری مطلق عمل کرد و دهها هزار نفر زیر آوارها جان سپردند. اما بعد از آن چطور؟ آیا مصائب بعد از زلزله باز هم برای همه برابر بود؟ کارشناسان و امدادگران بحران که از مناطق مختلف جهان به بم آمده اند از تجربیاتشان می گویند. «بعد از حوادث طبیعی و یا جنگ زنان، بسیار سخت تر آسیب می بینند.» همه ما شاهد بودیم بعد از زلزله وقتی بسیاری از پدران و برادران و پسران در اندوه سخت فاجعه به چادر پناه بردند، چطور مادران و زنان با نگرانی از آوار زلزله دیگری یعنی اعتیاد می هراسیدند، چگونه همه نگران و اشک ریزان در جستجوی راهی برای بیرون کشیدن آنان از زیر چادر بودند. در روزهای سخت پس اززلزله که تاکنون نیز ادامه دارد در نبودن یک «دیوار ساده» ما زنان در هوای گرم و سرد با یک پوشش کامل دائمی حتی فرصتی برای لحظه ای آرامش یافتن نداشته ایم، فرصتی برای لحظه ای دور هم گرد آمدن نداشتیم، بدون دیوار باد چادرهایمان را درهم می کوبد و به هم می ریزد. آب کانال های کنار خیابان، تمام هستی مان را خیس و کثیف می کند. همگان دیده اید که چگونه نبودن آب بیش از همه مسئله «زنان» است. برای شست و شو، پخت و پز، حمام کودکان، بله در همه آن روزهایی که بسیاری از مردان از اندوه به چادر پناه برده بودند، ما زنها بایستی در کنار شیر آب تنها تانکر کوچه یا قنات کنار خانه، ساعت های طولانی ظرف و لباس می شستیم. برای بسیاری از ما این کار بسیار سخت بود. قبل از آن آشپزخانه، آب، حمام داشتیم. از طرف دیگر بعد از زلزله زنان بسیاری، خانواده های خود را از دست داده اند. بیش از 2000 کودک هم پدرو مادر خود را از دست داده اند. نیمی از آنها دختر هستند. نزدیک به 2000 زن همسرانشان را از دست داده اند. بسیاری جوان هستند و تنها مانده اند. کدام پناه امن برای آنها وجود دارد؟ می دانیم بسیاری از آنها خویشاوندان و خانواده های مهربانی دارند. اما برای آنها که کسی نمانده است؟
این مطلب همه قسمت آشکار داستان زلزله است، آن روی سکه پنهان چگونه است؟ در شهری که قبل از زلزله با پدیده «زنان معلقه» روبرو بوده است زنانی که به اجبار فقر و ... همسر دوم یا سوم مردها می شدند، و با بدنیا آوردن کودکانی رها می شدند آیا در حال حاضر ترس ازا فزایش این فاجعه چندبرابر نیست. یک لحظه فکر کنید چند مرد ناصالح و خلاف اکنون به طمع دختران و زنان جوان و تنهای این شهر نشسته اند؟
در قوانین کشور ما زنان پس از مرگ همسر تنها از «اعیانی» یعنی بنای ساختمان ارث می برند. اکنون در شهری که تقریباً هیچ بنای سالمی بر زمین نمانده است. حق این زنان از زندگی چیست؟ تا کی باید فقط منتظر لطف خانواده شوهر بنشینند تا سهمی از زندگی که بخشی از آن حاصل کار خود او بوده است به آنان تعلق بگیرد؟ سرپرستی کودکان هم معضل دیگری است که در بسیاری موارد برای آن می جنگند.
ازدواج اجباری، پدیده دیگری است که شاهد آن هستیم. دختران جوانی که به اجبار خانواده به عقد شوهران خواهر درمی آیند تا بتوانند زندگی خواهر از دست رفته را حفظ کنند. عروسان جوانی که برای حفظ کودکان خود احتمالاً باید با برادر شوهر ازدواج کنند. بسیاری از زنان و دختران در این شرایط به خاطر بحران روحی و عاطفی خانواده ها مقاومت نمی کنند، اما آینده آنها و زندگی آنها چه می شود؟
تجربیات جهان می گوید پس از زلزله به خاطر کارهای ساختمانی بسیاری از مردها شاغل می شوند. اما به دلیل از بین رفتن بسیاری از فعالیت های خرد اجتماعی مانند فروشندگی، کارهای خدماتی و ... زنان اغلب شغل خود را از دست می دهند؟ شهر ما نیز با این مشکل روبروست.
پدران عزیز، برادران و پسران عزیز ما، رنج بی شمار خواهران، مادران خود را از نزدیک نظاره کرده اید. برای حل آنها به کمک شما نیاز داریم. شما هم این رنج ها را بشناسید. ما بدون کمک شما نمی توانیم بسیار از مشکلات خود را حل کنیم. این را هم بدانید جامعه ای که زنان در آن با آسودگی زندگی کنند برای همه ما جامعه امن تر و آرام تر خواهد بود.
بنای همیشه لرزان

بم – عربخانه، کوچه 22 بهمن،
دبیر جلسه: طاهر حسن آبادی و محمد نوذری

¦جوانان و کودکان محله 22 بهمن، مکان تفریحی و سرگرمی ندارند. دختران در خانه های بی درو دیوار و پسرها همه در کوچه و خیابان سرگردانند و زنان بی سرپرست و خانواده های تهی دست که هیچ امکان تفریحی ندارند .

¦چند زن بی سرپرست در کوچه 22 بهمن هستند که دارای فرزندان دانشجو می باشند و فاقد امکانات مالی می باشند.

¦دو کودک بی سرپرست که در اثر زلزله پدر ومادرشان را از دست داده اند فاقد دفترچه هستند و هیچگونه امکانات زندگی ندارند همچینن خواهر 15 ماهه ای دارند که احتیاج به شیر خشک دارد.


بنی آدم اعضـای یکدیگرند
که در آفرینش ز یک گوهرند

من شورایارم، شغل اصلی من خیاطیه. بخاطر کارم تقریباً همه را می شناسم. آنها هم مرا می شناسند. من هم مثل همه مردم بم خیلی از بهترین و عزیزترین کسانم را در حادثه زلزله از دست داده ام و از مرگ ناگهانی خانواده ام بهت زده و غمگینم. با این همه به همه کسانی که عزیزانشان را از دست داده اند تسلیت گفتم و در غم آنها شریک شدم. با بعضی از آنها که تنها مانده اند چه زن و چه مرد صحبت کردم، دلداریشان داده ام. در جلسه های شورا یاری حاضر شدم با خیلی ها آشنا شدم. این افراد نیتشان خیر است. خیلی زحمت می کشند. امیدوارم باهاشون همکاری کنید. اگر از هر محله یا مهمانشهری فقط سه نفر با کمک یکدیگر مسائل و مشکلات همشهری ها را به گوش مسئولین برسانند گام بزرگی در بهبود امروز بم است. از شما خواهران و برادران عزیز و محترم شهرستان با صفای بم خواهش می کنم با رفتن به محله ها و مهمانشهرها، کوچه و بازار کسانی را که تنها هستند و نیاز به کمک دارند شناسایی کنید و مشکلاتشان را به گوش همه برسانید.
جمیله سادات حسینی (لاله)
نتایج نشست شورایاران در گروههای کاری

جوانان
¦ بم، محله کورزویئه، کوچه کارگر ولی عصر 27، دبیر جلسه: لیلا رنجبر
1- بعد از زلزله بیکاری در شهرستان بم بیداد می کند. جمع کثیری از مردم هستند که دیگر نمی توانند شغل قبلی خود را ادامه دهند. زیرا زمینه اش دیگر وجود ندارد مانند سفالکاری، تزئینات ساختمانی، کمدسازی، مبل فروشی و...
2- از وزارت آموزش و پرورش می خواهیم که برای به کارگیری نیروی جدید به آموزش و پرورش مجوز دهد. و از نیروهای تحصیلکرده بومی منطقه استفاده کند.

¦ بم – شهرک دهشتر، خیابان شهید احمدی پور
در این محله دو جلسه به دبیری خانم زهرا رنجبر و مهناز رنجبر تشکیل شده است و اعلام گردیده است که از 185 نفر جوانان محلی تنها 15 نفر شاغل هستند و بقیه با وجود داشتن مهارت بیکار می باشند، همچنین برخی جوانان قبل از زلزله به کارهای گوناگونی مانند مکانیکی مشغول بوده اند و صاحب جواز کسب هم می باشند، اما به هر اداره ای که مراجعه می کنند می گویند ما به جواز کسب صادره در سال 83 کمکی نمی توانیم بکنیم.
شورایاران طاهره حسن آبادی و محمد نوذری از کوچه 22 بهمن هم در مورد بیکاری جوانان محله گزارش داده اند.
اهالی خیابان امیرکبیر کوچه 19 نیز از بیکاری جوانان خود نوشته اند.

بهداشت محله
احتراماً اینجانب شورایار شهرک ولی عصر و از اعضاء رابطین بهداشت به عرض می رسانم که ساکنین این شهرک به علت دوری راه از خانه بهداشت که در اسپیکان واقع است و نبودن وسایل نقلیه عمومی احتیاج مبرم به یک خانه بهداشت دارند.
شورایار محله ولی عصر ، زهرا رنجبر

¦ بم، محله کورزوئیه، خیابان کمربندی ولی عصر، کوچه کارگر، دبیر جلسه: لیلا رنجبر
- با سلام خدمت شهردار عزیز. در محله کورزوئیه حدود 6 ماه است که اصلاً ماشین جمع آوری زباله نیامده است و زباله ها در اطراف کوچه پراکنده شده است و تعداد 9 چادر که در اول اردیبهشت آتش گرفته ، زباله های باقی مانده از آتش سوزی همچنان بر جای مانده است. از آنجا که سطح زباله بسیار بالاست خود ما نیز نمی توانیم کاری انجام دهیم. به شهرداری مراجعه کرده ایم اما ترتیب اثر نداده اند. شما بگویید به چه کسی مراجعه کنیم.
- این منطقه از ساعت 7 صبح تا 12 ظهر آب دارد و از 12 ظهر به بعد آب قطع است.
- در محله کورزوئیه هنوز سرویس بهداشتی به تعداد کافی نصب نشده است.
- همچنین در جلسه دیگری که توسط آقای رضا رنجبر در محله کورزوئیه اداره شده است. از مشکل آب آشامیدنی و عدم جمع آوری زباله ابراز نگرانی می کنند. در ضمن مشکل مخابرات و تلفن نیز در این منطقه وجود دارد.
- در محله دشتوئیه نیز مورد عدم جمع آوری زباله گزارش شده است.
- محمد امانی فر نیز از محله سیدطاهرالدین کوچه شهید مراسمی، از مشکل آب و نداشتن سرویس بهداشتی خبر داده است.
- اهالی کوچه 19 امیرکبیر نیز از مشکل آب و نداشتن سرویس های بهداشتی گله مند هستند.

اسکان موقت
آمار داده شده در مورد اسکان های موقت ناقص در محله ها:
- 11 نفر در محله دهشتر سابق، که شرکت هدفکاران کیمیا مسئول این قسمت بوده است.
- 23 نفر در خیابان امیرکبیر 7، دارایی، اقبال 5، و 31 ولی عصر اسکان ناقص که شرکت هدفکاران کیمیا زیر نظر ستاد آذربایجان غربی مسئول ساخت خانه های موقت بوده است.
- 3 نفر از میدان آزادی چهارراه لرستانی ها، بوعلی غربی، کوچه حجت با مشکل کانکس ناقص روبرو هستند. مسئول ساخت اسکان موقت شرکت هدفکاران (کیمیا)
- 5 نفر از میدان آزادی کوچه شهید هابیلی با مشکل خانه موقت روبرو هستند. مسئول ساخت شرکت کیمیا (هدفکاران)
- 4 نفر در خیابان چمران، کوچه شماره 1، مسئول ساخت شرکت کیمیا (هدفکاران)
- 6 نفر نیز از محله کورزوئیه اسکان موقت دریافت نکرده اند و یا قطعات خانه آنها ناقص تحویل داده شده است.
- اسکان های فاقد سرویس بهداشتی و دستشویی که از سوی آموزش و پرورش در اختیار مردم قرار داده شده است.
خانواده های با جمعیت بالاتر از 6 نفر که امکان زندگی در یک کانکس 18 متری ندارند به کجا مراجعه کنند؟
با تشکراز شورایاران:
مهین بهرامی، هوشنگ هابیل زاده

¦آقای غلامرضا پیرامون از شورایاران فعال و دقیق که گزارش خوبی درباره تعداد تانکرهای آب موجود در محله چمران و سرویس های بهداشتی که به تازگی نصب شده تهیه کرده است. بر طبق گزارش ایشان که با ذکر نام سرپرستان خانواده ها می باشد از میان 77 خانوار ساکن در محله 27 خانواده تانکر آب دریافت کرده اند و هیچکدام سرویس بهداشتی دریافت نکرده اند.

¦آقای سیدرضا صابری، خیابان سیدطاهرالدین محمد: درخواست می شود مغازه هایی که از روز اول پس از زلزله در بنای نیمه ویران دایر شده و به شهروندان خدمت رسانی می کنند برای تعمیر و بازسازی وام بلاعوض دریافت دارند.

تغییر مسیر رودخانه دهشتر
*آیا رودخانه ای که از وسط دهشتر می گذرد در زمان قدیم هم مسیرش همین بوده است یا خیر؟
- خیر در زمان قدیم یکی از خوانین بم به نام سیدعلی خان (زمان استبداد) این رودخانه را از طرف قبله (مغرب) به طرف دهشتر تغییر مسیر داده است.
* چرا این رودخانه را از وسط دهشتر عبور داده است؟
- اولاً به خاطر توسعة شهر بم چون این رودخانه از کوچه آموزش و پرورش به وسط شهر می رفته است ثانیاً ارزش زمین های خود را بالا ببرند و به قیمت بسیار هنگفتی به مردم بفروشند.
اینجانب محمد نیک نفس یکی از معتمدین محل در زمان آقای تقی زاده فرماندار از چندین سال گذشته پیگیر این مسئله شدم که رودخانه را دوباره تغییر مسیر دهیم البته با همکاری و پیشنهاد مردم ،آقای تقی زاده با این پیشنهاد موافقت کردند و یک مهندس و نماینده خود جناب آقای دانشور را به محل فرستادند و از آن محل عکسبرداری کردند و نامه ای به مقامات بالا نوشتند و مورد تائید آن مقامات قرار گرفت ولی متأسفانه فرماندار عوض شد و این مسئله هم بدون جواب باقی ماند.
* آقای نیک نفس چه مسئله ای باعث شد که دوباره به فکر تغییر مسیر رودخانه افتاده اید.
- بعد از زلزله دستور دادند که افرادی که خانه های آنها در حریم رودخانه است ساخت و سازی صورت نگیرد در صورتی که کل جمعیت این محل 340 خانوار می باشد و طبق آماری که صورت گرفته 120 خانوار از آنها در مسیر رودخانه قرار گرفته است و حتی اگر دولت هم در جای دیگر به آنها زمین برای ساخت و ساز بدهد باز به خاطر شغل کشاورزی که دارند حاضر نمی شوند از اینجا بروند و ما مردم شهرک ولی عصر از مقامات مسئول استدعا داریم در رابطه با این مسئله اقدامات لازم را مبذول فرمایید. در ضمن با تغییر مسیر رودخانه زمین های زیادی به نفع دولت (منابع ملی) فراهم می شود.
محمدنیک نفس – شورایار محله ولی عصر

سفر شادی با هم بودن
ما تنها نیستیم
فرهنگ سرای اشراق با همکاری معاونت اجتماعی – فرهنگی شهرداری منطقه 4 تهران با هدف کمک به ایجاد اوقات فراغت بهینه و مفرح جهت کودکان و نوجوانان شهر بم که سرپرستان خود را از دست داده اند اردوهای هفتگی فرهنگی و هنری ویژه ای را تدارک دیده است.
این برنامه از 20 مرداد با اعزام 60 نفر از کودکان آغاز شده است و تاکنون بیش از 300 کودک اعزام شده است. این برنامه از بم تا تهران با همکاری و مشارکت سازمان های گوناگونی شکل گرفته است. در اولین فرصت همه افراد و گروههایی که در کنار کودکان ما بوده اند معرفی و از همدلی آنها سپاسگزاری خواهد شد. لازم به ذکر است که در شهر بم و بروات شورای شهر، دفتر هماهنگی اجتماعات محلی و ستاد مداخله در بحران و انجمن حامی برنامه های سفر را هماهنگ نموده اند. اسامی اعضاءکمیته اجرایی این فعالیت که به درخواست رئیس شورای اسلامی شهر بم تشکیل شده است عبارتند از: (در بم)سبزواری و زند رضوی، (درتهران) دهباشی و میراسدی.

خانه های دائمی
طلایه های امید

بسیاری از شورایاران از عدم شروع ساخت خانه های دائم ابراز نگرانی کرده اند و بسیاری از آنها اعلام نموده اند که ساخت خانه به آنها امید زندگی می دهد، در این گزارشات چند مسئله بر آن تأکید شده است.

1- ساخت خانه توسط خود آنها و نظارت دقیق مهندسین انجام شود.
2- اطلاع از قیمت مصالح ساختمانی با ارائه فاکتور
3- توجه به موقعیت اقتصادی خانواده ها برای بازپرداخت وام
4- مشکلات خانواده هایی که قبل از زلزله با وام خانه ساخته اند و اکنون خانه آنها ویران شده ولی آنها باید وام را بپردازند، درخواست دارند این وام ها بخشیده شود.
شوارایان:
- موسی اسماعیلی و فاطمه بهرامی
- رضا صدیقی
- سید رضا صابری، سید طاهرالدین
- کریم زاده ، عربخانه
- نرگس افشار، محله مالک اشتر 6

نامه ها *

آقای پیرامون شورایار محله چمران به آقای مهندس سعیدی کیا نامه نوشته است و درباره مشکلات محله صد خانواری چمران صحبت کرده است. به ویژه در مورد سرگردانی خانواده ها درباره اسکان های موقت ناقص که هنوز برای شهروندان قابل استفاده نیستند.
نامه دیگری نیز توسط شورایار احمد یاوری خطاب به آقای حداد عادل نوشته شده است. در این نامه که توسط تعدادی از شورایاران دیگر نیز امضاء شده است، از ایشان خواسته شده تا در شرایط فعلی به عنوان نماینده افتخاری بم پیگیر درخواست های مردم باشند. این درخواست ها عبارتند از:
1- دیوارگذاری صحیح و مناسب برای خانه ها و باغ ها هرچه زودتر برنامه ریزی شود.
2- در تفکیک دفترچه ها تسریع شود.
3- وام و مبلغ بلاعوض در اختیار مردم قرار گیرد و با نظارت مهندسین و مدیریت خود شهروندان ساخت و ساز صورت گیرد.
4- کلیه مصالح ساختمانی با فاکتور قیمت در اختیار شهروندان قرار داده شود و قیمت آنها تثبیت شود.
5- سازمان آب برای جلوگیری از اتلاف آب جداً فعالیت کند تا شهروندان دچار کمبود آب نشوند.

امید... اعتماد... زندگی
با عرض سلام این حقیر به عنوان نمایندة چهل خانوار در محلة عربخانه و شورایار محله پس از برخورد با اکثریت قریب به اتفاق هم محله ای ها با توجه به گذشت قریب به 7 ماه از اتفاق دلخراش زلزله 5 دی به علت شروع نشدن ساخت و ساز دائم و شنیدن اخبار شروع عملیات ساخت و ساز و نوع سازه امیدشان سست، اعتمادشان کم و ادامة زندگی با این همه مشکلات و با غم از دست دادن عزیزان سخت تر و غیرقابل تحمل تر است. خواهشمند است فکر اساسی شود یا اگر شده است از طریق رسانه های گروهی به اطلاع عموم رسانده شود. بطوری که جزییات نحوه ساخت و ساز روشن شود.
کریم زاده – شورایار منطقه عربخانه

کودکان، مهم ترین اولویت همه ما


مؤسسه پژوهشی کودکان دنیا
- انجمن دوستداران کودک کرمان


همگان آگاهند که مهمترین آسیب دیدگان فجایع طبیعی و اجتماعی کودکان هستند، عوارض و پیامدهایی که این حوادث در ذهن و روح کودکان بر جای می گذارد، بسیار عمیق تر و در عین حال پنهان تر از سایر گروههای سنی است، به همین دلیل بسیاری از گروه های امداد بیشترین نیروی خود را صرف کودکانمی کنند. بعد از زلزله بم و بروات، یونیسف اعلام کرد که در هنگام بازسازی شهر بم به عنوان شهر دوستدار کودک معرفی شود یکی از اولین ویژگی های شهر دوستدار کودک، وجود فضاهای بازی و تفریح در همه محله هاست جایی که کودکان آزادانه شادی کنند و به گفتگو با خانواده ها بپردازند. عرض خیابان ها به گونه ای باشد که کودکان با آرامش خاطر از آن عبور کنند، هیچگونه خشونت و آزاری علیه کودکان صورت نگیرد. از سوی دیگر سازمان های غیردولتی حداقل 8 سازمان گروه هدف خود را کودکان اعلام کرده اند، تعدادی به تأسیس مراکز کودک در شهر بم پرداختند. اما تقریباً بروات از این امر بی نصیب مانده است. هرچند با توجه به تعداد کودکان و در عین حال فقدان وسایل مناسب نقلیه برای رفت و آمد کودک ضروری است که بسیاری از مراکز در نزدیکی محل سکونت باشد. درخواست برای مراکز مناسب کودکان و فضاهای تفریحی حق همه ماست. اما آیا بایستی تا دستیابی به این حق دست روی دست بگذاریم و کودکانمان را در فضای غم و اندوه رها سازیم. همه ما بویژه مادران و زنان می توانیم برای آنها شادی بیاوریم. چگونه؟ چندین سال است که در مناطق حاشیه شهر تهران و حداقل 2 سال در مناطق حاشیه شهر کرمان برنامه هایی به نام عصرانه توسط انجمن های کودک برگزار می شود. در این برنامه با کمک خانواده ها، اندکی مواد خوراکی، شیرینی یا آش آماده می گردد. انجمن های کودک و سایل بازی و تفریح کودکان را به محله می آورند و یک عصرانه شاد برگزار می شود انجمن دوستداران کودک کرمان اعلام آمادگی می کند که در برگزاری عصرانه و تهیه ابزارهای تفریحی و بازی کودکان همراه با مربیان سیار کودک شرکت کند. از شورایارانی که علاقمند هستند این عصرانه ها را در محله های خود برگزار کنند تقاضا می شود به عربخانه، خیابان پروین اعتصامی، مهد کودک شادی، خانم مریم درویشی مراجعه کنند.

شهردار محترم شهر بم
احتراماً اینجانبان امضاءکنندگان ذیل شورایاران منطقه عرب خانه (22 بهمن) مقابل بیمارستان به اطلاع می رساند که زمینی در مجاورت بیمارستان افلاطونیان از طرف شهرداری در نظر گرفته شده است و فقط چند اصله نهال در آن کاشته و یک تاب و یک سرسره جهت بازی بچه ها نصب گردیده است. خواهشمند است جهت توسعه و ایجاد فضای سبز مناسب برای گذراندن اوقات فراغت اهالی اقدام لازم را مبذول فرمایید.
علی کریم زاده، غلامرضا پیرامون، احمد یاوری، عصمت قاسمی، احمد فرامرزپور

جهت اطلاع
شهروندان

ازعزیزانی که نامشان در زیر آمده و مطالبشان برای چاپ در شماره بعد در نظر گرفته شده است سپاسگزاری می شود
- آقای حمید حسنی و خانم فرشته زنگی که به ترتیب سرپرست و از همراهان کودکان اعزامی به تهران هستند
- آقای رحمت الله دریجانی که با چند نفر از مشاورین معماری مستقر در بم مصاحبه انجام داده اند.

گزارش بخشی از فعالیت های ستاد معین آذربایجان غربی (منطقه ده) که مسئولیت آن را آقای عزیزی بر عهده دارند.
1- مجموعه واحدهای آواربرداری شده مسکونی و تجاری (1583 واحد)
2- پرداخت هزینه تفکیک مصالح برای 1370 واحد
3- احداث و تحویل اسکان موقت 453 واحد
5- صدور پروانه ساختمان 47 فقره
5- معرفی به بانک برای دریافت تسهیلات 45 نفر
قابل توجه اینکه برای حصارکشی مجموعاً 2 میلیون تومان در نظر گرفته شده است که یک میلیون تومان آن بلاعوض و یک میلیون تومان در قالب وام بانکی با نرخ 5 درصد است و برای ساخت واحد مسکونی 5/9 میلیون تومان در نظر گرفته شده است که 5/3 میلیون تومان آن وام بلاعوض و 6 میلیون تومان آن در قالب وام بانکی با نرخ 5 درصد است.
با تشکر از فاطمه عزیزی ، شورایار


شهروندان و مشارکت
خبرنامه دفتر هماهنگی اجتماعات محلی شهرستان بم
مدیر مسئول و سردبیر:
دکتر سیامک زند رضوی
شماره تماس: 09133414615
پست الکترونیک:
Srazavi @ mail.uk. ac.ir

Akhbar-Bam.blogspot. com


هزینه این شماره خبرنامه توسط شرکت فیلم سازی کلک خیال تأمین شده است
چاپ: چاپخانه گلبهار

NEWS LETTER OF BAM0 Comments:

Post a Comment

<< Home