Thursday, September 02, 2004

NEWS LETTER OF BAM 5

شهروندان ومشارکت 5

بنی آدم اعضای یکدیگرند

شماره 5، چهارشنبه 28 مردادماه 1383

سخن مدیر مسئول

دومین خبرنامه شهروندان و مشارکت ویژه بروات را پیش رو دارید، قرار بود نوشته آقای استقامت در شماره اول به چاپ برسد، اما به موقع به دست من نرسید. و در این شماره تمام و کمال آن را می خوانید.

آنچه در اینجا شایان ذکر است، توجه به اهمیت تعامل میان شهروندان و مسئولین از طریق دفتر هماهنگی اجتماعات محلی (شورایاری) است. برای اینکه این امر بهتر امکان پذیر شود درخواست می کنم شورای شهر بروات محل مناسبی را برای دفتر شورایاری در نظر گیرد بطوری که تسهیل گران این فعالیت و شورایاران بتوانند، بطور شایسته فعالیت های مسئله یابی، گزارش نویسی و اطلاع رسانی را به انجام برسانند. در اینجا وظیفه خود می دانم از تمامی تسهیل گران و شورایارانی که در تهیه مطالب این شماره زحمت کشیده اند تشکر کنم و تأکید نمایم تمام مسئولیت مطالب این شماره همانند سایر شماره ها بر عهده اینجانب است و شایسته نیست جوانانی که درخواستی غیر از شفاف سازی و پاسخ دهی از مقامات ندارند مورد بازخواست قرار گیرند.

سخنان آقای عباس استقامت رئیس شورای شهر بروات

بسم الله الرحمن الرحیم، شهر بروات یکی از شهرهای قدیمی در دل کویر است که از نظر تاریخی همسنگ و هم پایه شهر بم می باشد. این باغ شهر بزرگ در شش کیلومتری مشرق شهر بم قرار گرفته است. مساحت این شهر با احتساب باغها و نخلستان های جدید الاحداث تقریباً شصت و پنج کیلومتر مربع می باشد که تمام آن پوشیده از درخت و مرکبات است. مخصوصاً خرمای مضافتی آن دارای کیفیت و مرغوبیتی است که می توان گفت در نوع خود کم نظیر می باشد و از نظر کمیت حجم عظیمی از خرمای شهرستان بم در شهر بروات تولید می گردد که به اکثر شهرهای ایران و سایر کشورها در سال های اخیر هم صادر شده است. این شهر در سال 1341 دارای شهرداری شد که بنا به دلایلی مدتی نگذشت تعطیل شد و هم اکنون دارای شهرداری با درجه پنج می باشد و تلاش می شود که در طرح جامع شهر بعد از زلزله طوری برنامه ریزی شود که کلیه فضا اعم از میادین، خیابان ها، پارک ها، تعریض کوچه و اماکن دیگر طوری دیده شود که جوابگوی نسل های آینده باشد.

شهر بروات دارای قنوات زیادی می باشد که همین امر باعث شده اکثریت مردم به شغل کشاورزی مشغول باشند و در حال حاضر گذشته از قنوات تعداد 22 موتور پمپ آب هم در امر کشاورزی، باغات این شهر را مشروب می نماید، بروات دارای محله های مختلف می باشد. بافت جدید آن در حاشیه شهر از اکبرآباد شروع و شامل بلوار شمالی و جنوبی می گردد و بافت قدیم محله های داخل آن را شکل داده است جمیعت شهر بروات تقریباً بیست هزار نفر بوده که در چهار هزار خانوار زندگی می کنند و بر اثر زلزله اخیر نزدیک به 2500 نفر تلفات انسانی داشته است و تمام امکانات زیر بنایی شهر از بین رفته و چون دارای بافت کشاورزی می باشد کمتر کسی مهاجرت نموده و قریب به اتفاق مردم در خود شهر زندگی می کنند این شهر دارای بیست و سه واحد آموزشی در مقاطع مختلف بوده که شامل ابتدایی، راهنمایی، متوسطه و یک واحد شبانه روزی می باشد. اسکان موقت این شهر پس از زلزله با پیگیری های استاندار محترم استان و دفتر فنی استانداری و فرماندار محترم آقای شفیعی شروع شد و چون اکثریت مردم خواستار این بودند که اسکان موقت خود را در خانه هایشان برپا کنند موافقت شد و الحمدالله اسکان موقت در بروات تقریباً تمام شده است و تعدادی که دفترچه های آنها جدید صادر شده است هم اکنون به بنیاد مسکن جهت اسکان معرفی می شوند با توجه به اینکه اکثر خانه ها سرویس های بهداشتی خود را در زلزله از دست داده اند با هماهنگی مسئولین محترم شهر و استان موافقت به عمل آمد که فعلاً دو هزار دستگاه سرویس بهداشتی در خانه های شهروندان با تمام تجهیزات و امکانات ساخته و تحویل داده شود که تاکنون یک هزار و سیصد واحد آن ساخته شده و بقیه هم در حال انجام می باشد.

در رابطه با شبکه آب و آبرسانی ، طول شبکة آب بروات هفتاد و پنج کیلومتر می باشد که شامل خیابان های اصلی و فرعی است. بعد از وقوع زلزله 60% شبکه آسیب جدی دید که توسط اکیپ های مختلف شرکت آب و فاضلاب کرمان، امور آب رفسنجان و یزد و شرکت آب و فاضلاب سیرجان و بلوچستان رفع نقص و شبکه آبرسانی راه اندازی گردید و در مدتی که مشکل آب وجود داشت به وسیله گروههای امدادی آب تأمین و قسمتی از آن به وسیله تانکرهای آبرسان به مردم داده می شد و تعداد زیادی تانکرهای ثابت در محل های مختلف نصب و راه اندازی گردید و در حال حاضر گذشته از 3700 اشتراک سابق که از آب استفاده می کنند کلیه نهادها و شرکت هایی که در بروات مشغول فعالیت هستند آب آنها از شبکه آبرسانی تأمین می شود و تعداد زیادی از افراد که در جاهای مختلف چادر زده بودند به وسیله انشعابات زیادی آبرسانی شده اند. برای تأمین آب بیشترو رفاه حال شهروندان یک حلقه چاه مجدداً تجهیز و با آب دهی سی وپنج لیتر در ثانیه وارد مدار شده است. ضمناً این حلقه چاه به وسیله 3 کیلومتر طول شبکه برق رسانی مجهز گردیده و هر سه حلقه چاه به وسیله دستگاه های کلرزنی مرتب سرویس دهی می شوند. ضمناً چون شبکه آب بروات از سابق به وسیله لوله های پلیکا با قطر کوچک ایجاد شده علیرغم فعالیت های شرکت آب و فاضلاب نیاز به بازسازی مجدد در بعضی از قسمت ها می رود و بر اثر پیگیری های مداوم در آینده انشاءالله آب بروات از سه حلقه چاه از آب منطقه حفاظت شده بم تأمین می گردد و یک مخزن پنج هزار مترمکعبی با توجه به نیاز آیندة شهر بروات با هماهنگی مسئولین دلسوز استان و موافقت و تصویب شورای شهر و شهرداری راه اندازی خواهد شد و جوابگوی آینده شهر خواهد بود. ضمناً از زحمات همة عزیزانی که در آبرسانی به مردم این شهر همت به خرج دادند تشکر می کنم و در این اینجا لازم به یادآوری است که مدیریت محترم آب رفسنجان جناب آقای میرحسینی ساخت ساختمان سازمان آب بروات را بر عهده گرفته و قرار است بزودی این پروژه شروع به کار نماید.

و اما مشکلات شهر بروات که فعلاً باید گفته شود:

1- امیدواریم که هرچه سریع تر ساخت و ساز دائم در این شهر شروع شده و مردم با آرامش بهتر زندگی کنند.

2- امکانات ورزشی این شهر قبل از زلزله و بعد از زلزله واقعاً کم است فاقد امکانات تربیت بدنی می باشد. ورزشگاهی که جوابگوی جوانان این شهر باشد نداریم، تنها سالنی که به همت وراث یکی از خیرین ساخته شده بود بر اثر زلزله تخریب گردیده و هم اکنون این شهر صددرصد فاقد امکانات و مکان های ورزشی است.

امکانات ورزشی مانند زمین ورزشی، سالن ورزشی ، محیطی برای ورزش بانوان ، پست سازمانی مستقل تربیت بدنی در این شهر نیاز است

3- حصارکشی منازل است که امیدوارم مسئولین بذل توجهی بفرمایند که این مشکل هم سریع تر برطرف گردد.

4- با توجه به فصل برداشت خرما در شهر بروات از مسئولین تقاضا دارم ترتیبی اتخاذ فرمایند که کارتن خرمای امسال کشاورزان این منطقه بدون واسطه در اختیار نامبردگان قرار گیرد.

5- در رابطه با طرح جامع شهر بروات باید عرض کنم این طرح تصویب شده است و در صورت تأمین اعتبار باید قرارداد آن با پیمانکار بسته شود.

6- پس از زلزله اخیر و مشکلات ناشی از آن و استفادة مردم از پمپ های برقی آب جهت کشاورزی خود در حال حاضر با قبض های کلان قیمت برق مواجه شده اند که با موقعیت فعلی و نداشتن امکانات در حال حاضر قادر به پرداخت آنها نمی باشند از مسئولین محترم استان استدعا می شود ترتیبی اتخاذ فرمایند که نسبت به پرداخت بهای برق مصرفی چاههای کشاورزی از بودجه بازسازی اقدام گردد.

و در پایان جا دارد که از مسئول صنایع دستی استان تشکر شود که با تلاش و کوشش خود مرکزی را در بروات راه اندازی نمودند که فعلاً تعداد زیادی از خواهران و برادران مشغول یادگیری حِرف مختلف می باشد.

چرا «حصار» برای ما مهم است؟

اولین ماههای بعد اززلزله همه مردم در شروع و انتهای فهرست نیازهایشان دائماً از حصار به ویژه حصار اطراف خانه ها صحبت کرده اند. حصار در مناطق کویر یکی از مهم ترین موانع و کاهش دهنده شدت باد وخاک می باشد. بی شک دیوارهای بلند بم و بروات فقط برای مقابله با دزدی محصول ساخته نشده اند. از سوی دیگر به دلیل یکی بودن شهر و باغات، انواع حیوانات وحشی و آزارنده محیط زندگی شان در نزدیکی مردمان است، دیوارها عامل مهمی برای ممانعت از حضور حیوانات بوده اند. به دلایل فرهنگی و اجتماعی زنان ناگزیر هستند در خارج از فضای محصور پوشش کامل داشته باشند و این امر در تمام شبانه روز به عدم آرامش فرد به ویژه در گرمای منطقه منجر می شود. از سوی دیگر بسیاری از گردهمایی های زنانه در حیاط خانه ها برگزار می شود در فقدان حصارو در عین حال وجود برخی رفتارهای نامناسب فرهنگی از سوی مردان، این جمع شدن ها کاهش یافته، در حالی که در شرایط فعلی برای زنان، با هم بودن و در آرامش گفتگو کردن یکی از مهم ترین نیازهاست.

زنانی که همسران خود را از دست داده اند و کودکان خردسالی دارند در شرایط رفت و آمد دائمی برای اندک درخواستی از گرفتن کالا، پرونده، سند و ... نگران کودکان خود در خانه هستند.

فصل برداشت خرما بزودی آغاز می شود در بسیاری از خانواده ها این کار یک فعالیت جمعی است و نیاز دارد که همگان برای چیدن و بسته بندی به باغ ها بروند. در فقدان حصارها، نگرانی دائمی از سرقت اندک دارایی برجا مانده مانع از کار می شود.

بنظر می رسد ضرورت دارد از آنجایی که با توجه به گفتگوی مسئولان وام حصارکشی تصویب شده است، به سرعت الگوی مناسب حصار از طریق مهندسان و معماران در اختیار مردم گذاشته شده تا آنها این نیاز اولیه را که به آنها احساس امنیت می بخشد برطرف کنند.

* مسائل مربوط به حصارکشی و احساس امنیت زنان توسط شورایار بروات جنوبی کوچه شهید موسوی خانم شهناز بارانی
نیز مطرح گردیده است.

نتایج نشست شورا یاران در گروههای کاری

بروات جنوبی، محله پایین کوچه فاتح

شورایار: نیره رضایی زاده

تسهیل گر: نصرت پاپلی

گروه : زنان

از سری مشکلات ما زنان بعد از واقعه حادثه زلزله این است که همه اعضا از نبودن حصار دور خانه ها ناراحت هستند زیرا نمی توانیم حتی به حیاط خانه ها بیائیم و دور هم بنشینیم و دائماً باید در همان اتاق کوچک زندگی کنیم.

مشکل دوم این است که فرزندان ما همه در خانه بیکار نشسته اند نه جایی برای تفریح و نه سرگرمی در اختیار آنها نیست، تابستان رو به اتمام است حداقل کلاس هایی را می بایست برای فرزندان ما برگزار کنند تا آنها بتوانند در آن کلاس ها شرکت کنند و از لحاظ روحی کمی آرامش پیدا کنند.

گزارش محله رشیدی

شورایاران: حسن رجبی، مریم کفاشی

تسهیل گر: مریم پاپلی

در مورخه 15/5/83 جلسه ای که با حضور شورا یاران و مردم محل در منزل آقای رجبی برگزار گردید دربارة حصارکشی منازل صحبت شد و با وجود اینکه حدود 8 ماه از ماجرای تأسف بار زلزله می گذرد ولی تاکنون هیچ اقدامی در مورد حصار و دیوارهای منازل صورت نگرفته است و مردم دربارة مسائل امنیتی خانواده هایشان بدون وجود دیوار نگران هستند و خواستار کمک و همیاری می باشند. آنها متذکر شدند که بدون وجود دیوار انواع حیوانات وارد خانه ها می شوند و شب و روز آسایش آنها را قطع کرده اند و زنان و دختران نسبت به اینکه آنها بدون وجود دیوار از آزادی محروم می باشند نگران بودند. اعضای خانواده ها معترض بودند که بدون حصار نمی توانند خانه های خود را ترک کنند چه بسا مابقی وسایلی که از زلزله به جا مانده یا از ستادها دریافت کرده اند را دزدان به سرقت می برند با امید به کمک و یاری شما هرچه سریع تر حصار های منزل گذاشته شود و مردم در آسایش به زندگی خود ادامه دهند.

گروه جوانان

بروات جنوبی ، محله کرمعلی خانه،کوچه دیانت

دبیر جلسه: اشرف ثمره

تسهیل گر: ثریا خورشیدی

بیکاری جوانان باعث روی آوردن تعدادی از آنان به مواد مخدر گردیده است و خانواده ها را با ترس و وحشت مواجه کرده و چه بسا جوانانی که پس از زلزله دچار افسردگی روحی شده و به دلیل فقدان شغل و سرگرمی به اعتیاد پناه می برند.

پیشنهادات: ایجاد اشتغال برای جوانان، بردن جوانان به اردوهای تفریحی

گروه اشتغال زایی و کار آفرینی

بروات جنوبی، محله کرمعلی خانه، کوچه دیانت

دبیرجلسه: محمود خورشیدی

تسهیل گر: ثریا خورشیدی

افراد زیادی از خانوارها از بیکاری افراد خانواده شاکی هستند بسیاری از این افراد تحصیل کرده
می باشند و در خانواده های آسیب دیده زندگی می کنند و هیچ گونه منبع درآمدی ندارند و بیکاری برای آنها سخت و دشوار است و گاه به دنبال سرگرمی های نامناسب از جمله مواد مخدر و اعتیاد می روند. افرادی که برای کار به ادارات دولتی مختلف مراجعه می کنند، چون سابقه کار ندارند کار در اختیار آنها نمی گذارند و آنها فرصت کاری را از دست می دهند. برخی از شرکت کنندگان در جلسه اعلام کردند که تعدادی از بیکاران در حد فوق لیسانس هستد، امیدوارم در این زمینه پی گیری شود تا راه حلی برای نامبردگان در نظر گرفته شود.

پیشنهادات:

- درخواست شورایاران برای برگزاری یک جلسه پرسش و پاسخ با مسئولین بروات و استان

- ایجاد فضای فرهنگی و آموزشی

- ایجاد کتابخانه

- ایجاد فضای سبز

- ایجاد پارک های مناسب برای جوانان با سواد و تحصیل کرده

- پاک سازی محیطی و اردوگاههای اطراف از مواد مخدر و جمع آوری اوباش در برخی محلات شهر

جمع آوری افراد غیربومی از شهر که توزیع کننده و مصرف کننده مواد مخدر هستند.

نتایج نشست های شورایاران در گروه های کاری

گروه باغداران

بروات: محله کرمعلی، کوچه رازی

دبیر جلسه: محمود برائی نژاد

تسهیل گر: ثریا خورشیدی

در این جلسه موارد زیر مطرح شد

- گرانی کارتن خرما و پلاستیک

- نداشتن امنیت در فصل خرما

- مشکلات جهت فروش خرما و صادرات آن

- نداشتن بودجه جهت خرید کود شیمیایی و توزیع نکردن کود از طریق جهاد کشاورزی

پیشنهادات:

- کنترل قیمت ها از طریق مسئولین و دولت و دادن وام از طریق بانک کشاورزی برای تهیه کارتن

- از مسئولین تقاضا می شود که راه و چاره ای برای صادرات خرما بیندیشند.

- از مسئولین انتظامی تقاضا می شود که در فصل خرما در مسیر باغات گشت زنی داشته باشند.

از مسئولین شهر تقاضا می شود که هرچه زودتر فکری برای حصارکشی منازل بشود تا کشاورزان بتوانند در فصل برداشت خرما از منازل خود خارج شود.

- مسئولین جهاد کشاورزی باید فکری برای توزیع کود کنند.

گزارشی از کارگاه آموزشی بازسازی بم

آموزآموزشی بازسازی بم

شتسهیل گران: گلناز سعادتیان و ثریا خورشیدی

در تاریخ 8/5/83 پنج شنبه کارگاه آموزشی بازسازی بم در هتل آزادی بم به همت سازمان ملل متحد برگزار شد. در این کارگاه گروههای زیادی شرکت داشتند که عبارتند از : مهندسین معمار، ناظرین، آرشیتکـتها و تعدادی از افراد محلی به عنوان مشتری سازه 22 نفر زن از مناطق مختلف. موضوع اصلی حول نوع سازه بحث می کرد و هر کدام از حاضرین نظر خود را ارائه می دادند. در این کارگاه افراد به 11 گروه تقسیم شدند. که در هر گروه یک مهندس، یک ناظر، یک آرشیکت، دو مشتری شرکت داشتند. موضوعات مورد بحث سازه های بتونی، سازه های فولادی و سازه های دلخواه بودند و گروهی نیز به بررسی مراحل قانونی پرداختند. گروهها پس از ساعت ها بحث و تبادل نظر، نظرات، پیشنهادت و انتقادات خود را مکتوب کردند و پس از پایان برای تمامی حاضرین قرائت گردید و قرار بر این شد که نتایج حاصله به مسئولین ذیربط ارجاع داده شود. بر طبق نتایج حاصل از مذاکرات گروهی که بر روی مراحل قانونی بحث می کردند ساخت و ساز در این شهر به هیچ وجه با استانداردهای موجود تطابق نداشته اند و می توان گفت که هیچ نظارتی بر روی مسائل قانونی وجود نداشته. در بیشتر ساختمان ها مستحکم سازی مدنظر نبوده و به طور کلی می توان در چند نکته خلاصه چنین گفت: خسارات ناشی از زلزله به این دلایل به وجود آمدند:

- عدم نظارت بر ساخت و ساز

- استفاده از مصالح آسیب پذیر

- عدم رعایت نکات مستحکم سازی

اینها از جمله عواملی هستند که در شهرسازی به آنها توجه نشده حال آنکه در روستاها مشکلات چندین برابر بوده است. اهرمها و مکانیزمهای نظارتی در روستا به هیچ عنوان وجود نداشته اند. مراکزی که در این امر دخالت دارند مثل شهرداری ها و شوراهای شهر در روستاها وجود ندارد استفاده از مصالح بومی از قبیل سنگ و خاک و... و عدم دسترسی به مصالح مدرن و عدم تمکن مالی در خرید مصالح گران در شهر. عدم دادن آگاهی کافی به مالکین روستایی در رابطه با امر ساخت و ساز، عدم دسترسی به راههای ارتباطی مناسب برای ارتباط با روستاها و تأثیرات منفی آن اعم از فرهنگی، اقتصادی و نظارتی و در نتیجه عدم رغبت نیروی متخصص در پذیرش طرح های روستایی.

تمامی گروههای بحث کننده اذعان داشتند که مردم بم اولین شرط را برای یک خانه استحکام آن می دانند و بعد با توجه به باغ شهر بودن این شهر خواهان آن هستند که بافت قدیمی شهر حفظ شود و از محدود کردن خانه هایشان به شدت اظهار نگرانی می کردند این مردم به زندگی آپارتمانی و ساختمان های کوچک عادت نکرده اند. کودکان بم در خیالشان در نقاشی هایشان خانه را به تصویر می کشند.

پدری می گفت: من حاضر نیستم خانه ای بسازم که دوباره بر سر فرزندانم خراب شود.

کودکی می گفت: ما تا کی باید در چادر زندگی کنیم.

مادری می گفت: آیا می شود ما دوباره زیر سقف با خیالی آسوده زندگی کنیم.

مشکل آب در بروات

گفتگو با آقای مهندس حسین بنی اسدی مسئول اداره آب

مصاحبه کننده: گلناز سعادتیان، محمد گیلی برائی نژاد

آقای بنی اسدی اظهار داشتند: به منظور کاهش مشکل کم آبی موتورپمپ جدیدی با فشار قوی در قسمت بلوار جنوبی راه اندازی کرده اند که با بکارگیری این موتور مشکل کم آبی به حداقل خواهد رسید. در مورد برقراری سیستم لوله کشی اعلام کردند: از آنجایی که به علت کمبود بیل مکانیکی و سخت بودن زمین بروات مجبورند از نیروی انسانی استفاده کنند، این کار زمان زیادی می برد. مشکل دیگری که اداره فعلاً با آن روبروست دستگاه کلرزنی مکانیکی است که این کار را راحت انجام می دهد. همچنین قرار بوده است تعدادی منبع آب در اختیار خانواده ها قرار دهیم که تاکنون به ما تحویل داده نشده است. بهرحال ایشان آرزو کردند که مسئولان مربوطه برای برداشتن این مشکلات از سر راه ،کمک کنند تا هرچه سریع تر موضوع آب و فاضلاب شهر فیصله پیدا کند.

ی گزارش محله رشیدی

شورایاران : حسین رجبی و مریم کفاشی

تسهیل گر: مریم پاپلی

در مورخه 15/5/83 جلسه ای که با حضور 19 نفر از ریش سفیدان محل و اعضای شورای محل در منزل آقای رضایی برگزار گردید درباره کم آبی صحبت شد که با اینکه در خبرنامه درج گردید و مسئول شورای شهر بروات حاج آقا استقامت از نزدیک از لوله آب بازدید کردند و قول مساعد دادند که رسیدگی کنند و تانکر بزرگی آ ورده شود و در محل گذاشته شود که عموم مردم استفاده کنند ولی تا به حال هیچ اقدامی صورت نگرفته و با مردم محل چه باید بکنیم ازنظر سرویس های بهداشتی که مدتی آنها را رها کرده بودند حال به همت مسئولان و به لطف خداوند فعال تر شدند و چهار دیوارهای آنها را بالا می برند و در حال کار کردن هستند ولی از لحاظ آب که شاخه لوله 5 در کوچه کار گذاشته و 15 اشتراک به آن وصل می باشد از نظر خود شما آیا این شاخه لوله می تواند جوابگوی مشترکین باشد یا خیر و در مورد زباله ها هم فعال تر شدند و شبانه روزی کار می کنند و مشکلی نیست ولی فقط مشکل کم آبی است در خاتمه ما را راهنمایی کنید و به فکر ما مردم باشید و مشکل مهم آب را حل کنید خداوند به شما اجر اخروی و دنیوی عطا فرماید والسلام.

باز

مهم ترین اولویت همه ما

- مؤسسه پژوهشی کودکان دنیا

- انجمن دوستداران کودک کرمان

همگان آگاهند که مهمترین آسیب دیدگان فجایع طبیعی و اجتماعی کودکان هستند، عوارض و پیامدهایی که این حوادث در ذهن و روح کودکان بر جای می گذارد، بسیار عمیق تر و در عین حال پنهان تر از سایر گروههای سنی است، به همین دلیل بسیاری از گروه های امداد بیشترین نیروی خود را صرف کودکان
می کنند. بعد از زلزله بم و بروات، یونیسف اعلام کرد که در هنگام بازسازی شهر بم به عنوان شهر دوستدار کودک معرفی شود یکی از اولین ویژگی های شهر دوستدار کودک، وجود فضاهای بازی و تفریح در همه محله هاست جایی که کودکان آزادانه شادی کنند و به گفتگو با خانواده ها بپردازند. عرض خیابان ها به گونه ای باشد که کودکان با آرامش خاطر از آن عبور کنند، هیچگونه خشونت و آزاری علیه کودکان صورت نگیرد. از سوی دیگر سازمان های غیردولتی حداقل 8 سازمان گروه هدف خود را کودکان اعلام کرده اند، تعدادی به تأسیس مراکز کودک در شهر بم پرداختند. اما تقریباً بروات از این امر بی نصیب مانده است. هرچند با توجه به تعداد کودکان و در عین حال فقدان وسایل مناسب نقلیه برای رفت و آمد کودک ضروری است که بسیاری از مراکز در نزدیکی محل سکونت باشد. درخواست برای مراکز مناسب کودکان و فضاهای تفریحی حق همه ماست. اما آیا بایستی تا دستیابی به این حق دست روی دست بگذاریم و کودکانمان را در فضای غم و اندوه رها سازیم. همه ما بویژه مادران و زنان می توانیم برای آنها شادی بیاوریم. چگونه؟ چندین سال است که در مناطق حاشیه شهر تهران و حداقل 2 سال در مناطق حاشیه شهر کرمان برنامه هایی به نام عصرانه توسط انجمن های کودک برگزار می شود. در این برنامه با کمک خانواده ها، اندکی مواد خوراکی، شیرینی یا آش آماده می گردد. انجمن های کودک و سایل بازی و تفریح کودکان را به محله می آورند و یک عصرانه شاد برگزار می شود انجمن دوستداران کودک کرمان اعلام آمادگی می کند که در برگزاری عصرانه و تهیه ابزارهای تفریحی و بازی کودکان همراه با مربیان سیار کودک شرکت کند. از شورایارانی که علاقمند هستند این عصرانه ها را در محله های خود برگزار کنند تقاضا می شود به عربخانه، خیابان پروین
اعتصامی، مهد کودک شادی، خانم مریم درویشی مراجعه کنند.

سابراوات جنوبی، جنب مسجد صاحب الزمان کوچه حکمت

دبیران جلسه: صدیقه جهانشاهی و حکیمه جهانشاهی

تسهیل گر: عصمت پاپلی

کودکان در اثر زلزله دچار پرخاشگری و افسردگی شده اند، برخی از آنها والدین خود را از دست داده اند و مکانی برای بازی و هم نوایی با کودکان دیگر ندارند پیشنهاد می کنیم: که روحیه حساس و معصوم این کودکان را درک کنیم. فضای تنوع آمیز و پارک برای کودکان بم و بروات فراهم کنیم و چهره غمناک و درد کشیده آنها را نوازش کرده و به آنها دست یاری دهیم.

زینمره 20 برای عملکرد مرکز بهداشت در بروات

در حالی که فکر می کردیم به خاطر زلزله ممکن است بیماری های گوناگونی در شهر شایع شود به ویژه جان افراد آسیب پذیری مانند کودکان را به خطر اندازة خوشبختانه با کنترل صحیح مرکز بهداشت و آموزش های منظم به رابطین بهداشت، توانستند جلوی شیوع بسیاری از بیماری را بگیرند.

تسهیل گر: گلناز سعادتیان

بمشهروندان و مشارکت

خبرنامه دفتر هماهنگی اجتماعات محلی شهرستان بم

مدیر مسئول و سردبیر: دکتر سیامک زند رضوی

آدرس : بم، چادر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، میدان سرداران شهید، روبروی مطب دکتر اسماعیلی

شماره تماس: 09133414615

پست الکترونیک:mailto:Srazavii@mail.uk.ac.ir

هزینه این شماره خبرنامه توسط آقای دکتر سعید شاکرین تأمین شده است

چاپ: چاپخانه گلبهار

NEWS LETTER OF BAM


0 Comments:

Post a Comment

<< Home